Urdebatten / Urforum
Radiostyret dameur - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Hovedfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=79)
+--- Forum: Urforum (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=70)
+--- Tråd: Radiostyret dameur (/showthread.php?tid=64711)



Radiostyret dameur - henrikmbono - 08-10-2005

Er der nogen der kender et godt radiostyret dameur til max 1500kr?


Re: Radiostyret dameur - Guest - 09-10-2005

henrikmbono Skrev:Er der nogen der kender et godt radiostyret dameur til max 1500kr?

Hvis det skal være radiostyret så tjek mærket Junghans.
Jeg kender ikke mærkets kvalitet, men de reklamerer meget med radiostyrede armbåndsure.


Re: Radiostyret dameur - Guest - 09-10-2005

Anonymous Skrev:
henrikmbono Skrev:Er der nogen der kender et godt radiostyret dameur til max 1500kr?

Hvis det skal være radiostyret så tjek mærket Junghans.
Jeg kender ikke mærkets kvalitet, men de reklamerer meget med radiostyrede armbåndsure.

tak det vil jeg gøre.


- Morbi - 09-10-2005

Ved en pludselig indskydelse købte jeg et radiostyret Junghans Carbon med en kevlar rem. Jeg tænkte at sådan et quartz ur kunne jeg bruge som et tool toolwatch, og så skåne mine rigtige toolwatch.. Icon_rolleyes
Jeg kan ikke klage over robustheden og det er også dejligt let, men det irriterer mig voldsomt at der kommer et virkeligt højt tik hver gang sekundviseren flytter sig.

/Morbi


CASIO - Tik-Tak - 10-10-2005

CASIO introducerer netop nu en helt ny serie radiostyrede dameure - Felite. Pris i DK 898 til 1198. Lidt smartere i design end Junghans og modtager bl.a. også signal i USA.

Men de er så nye, at de først lige er på vej ud til forhandlerne - ring evt. til grossisten Stæhr 45 26 91 00.

tik-tak


- klaus - 11-10-2005

for 3 år siden interesserede jeg mig for et radiostyret junghans, men urmageren frarådte mig købet, da der er for mange steder uret ikke kan modtage og derfor ikke går nøjagtigt nok. nok oz derfor at disse ure aldrig rigtig har fået succes. om det er rigtigt ved jeg ikke.


- Morbi - 11-10-2005

Mit går perfekt.
Den manglende succes er efter min mening at de bare er for grimme.


Og så er de lavet af plastik... - baun - 11-10-2005

Har et Casio som jeg bruger når jeg går på jagt. Der er nemlig lys i hvilket er praktisk. Det kostede omkring 800,00 på netter 12-1300,00 i forretninger for 1-2 år siden. Det passer altid, men det skal vist være lavet af plastik for at signalerne kan komme ind til værket - ikke så lækkert. Der er alle mulige tænkelige funktioner, som jeg ikke kan finde ud af og kønt er det ikke, men altså praktisk på ande- og pürchjagt.

vh Baun