Urdebatten / Urforum
Valg af første ur - Til studievenlige priser? - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Hovedfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=79)
+--- Forum: Urforum (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=70)
+--- Tråd: Valg af første ur - Til studievenlige priser? (/showthread.php?tid=61156)

Sider: 1 2 3 4 5 6 7


Valg af første ur - Til studievenlige priser? - JKB - 13-04-2014

Hej alle!

Jeg er ganske ny herinde, men kunne godt tænke mig at få mit første rigtigte ur. Jeg er studerende, så jeg kan/vil ikke bruge alverden, da jeg hellere vil købe mad.
Men kunne godt tænke mig at have et ur, så jeg også kunne få sat mig ind i de muligheder der findes, samt hvordan skidtet fungerer. (Derudover mangler jeg også et ur, så kan det lige så godt gøres ordentligt jo)

Mit spørgsmål til jer er så: Hvilke ordentlige ure kan man anskaffe sig, til fornuftige priser, der også er noget ved? (Brugt har jeg intet problem med heller)
Evt. hvis i ikke har direkte anbefalinger, kunne i så fortælle lidt om, hvad man skal kigge efter? Men generelt ville jeg gerne have noget specifikt, det er jo en stor verden Icon_razz

Håber i hjælpe, jeg har prøvet at søge lidt, men synes ikke jeg var for heldig med det.

MAX 2500 og derunder ville jeg blive glad for (Seiko SKX007 er jeg blevet anbefalet allerede fx)

Mvh Jacob


Re: Valg af første ur - Til studievenlige priser? - Hedegaard - 13-04-2014

Velkommen til Icon_cool Og det er lidt lettere at vejlede, hvis du kommer med et budget Icon_e_wink


Re: Valg af første ur - Til studievenlige priser? - Avantismo - 13-04-2014

Seiko SK007 eller Monster serien er fantastiske ure til yderst rimelige penge.

Kan bæres med lænke, nato rem, zulu rem eller gummi rem.

Ellers ville jeg gå efter noget Certina DS.

Dette er et fantastisk ur : http://www.ct-watches.dk/ure-pa-lager/herreure/herreure-mellem-0-5000/product/988-certina-ds-action-auto


Re: Valg af første ur - Til studievenlige priser? - JKB - 13-04-2014

Ja okay, fail move fra min side af.
jeg er blevet anbefalet Seiko SKX007 af en god ven, de ligger nogle gange omkring 1000 kan jeg se. Men jeg tænker max 2500. Jeg ved godt det ikke er meget, men det må være muligt at kunne få noget for det beløb, så man kan sætte sig lidt ind i tingene, inden man køber noget seriøst.


Re: Valg af første ur - Til studievenlige priser? - MikkelBA - 13-04-2014

Skx007 er et super ur, som ikke koster ret meget. Har lige fået et og det lever op til forventningerne Icon_razz


Re: Valg af første ur - Til studievenlige priser? - Miwes - 13-04-2014

Hvad med et "Pingo" det er da et fedt ur og kan findes til dit budget.

Nu siger du jo ikke noget omkring hvad der skal drive uret.

İmage

Ellers kig på brugt markedet, der er masser af fine ure til prisen..det være sig Seiko, Tissot, Certina osv.

Der er henvist til et Certina fra CT-Watches og jeg har handlet med Claus mange gange...det er top i orden. <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->

Vh. Michael


Re: Valg af første ur - Til studievenlige priser? - Stensbjerg - 13-04-2014

Efter du har sat dig et budget, mener jeg du skal afklare 2 ting mere,
1. Hvordan skal uret drives personlig ville jeg vælge i mellem Quartz og et mekanisk værk.
2. Hvilke stilart (udtryk) skal dit nye ur være i.

Der er mange gode ure inden for dit budget,
Personligt ville jeg nok kigge i retningen af Seiko, Certina og Tissot men som sagt dér er flere om budet.

Held og lykke med jagten
husk 2 ting den er en stor del af glæden og der findes ikke dumme spørgsmål

Velkommen til. <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->


Re: Valg af første ur - Til studievenlige priser? - Uretiltiden.dk - 14-04-2014

Dejligt med et ungt menneske, der kan se glæden ved et armbåndsur <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->

Jeg vil foreslå, at du gør dig nogle tanker om, hvilken type ur du gerne vil have, samt hvordan det skal se ud. Er du f.eks. tiltrukket af det lidt rå dykker-look som de fleste af de ure der er blevet foreslået har, eller er du til noget lidt mere klassisk som f.eks. dette Tissot http://www.urvaerket.dk/tissot-visodate-solv-lder-o40-mm-p-22414.html ?

EDIT: Nu sad jeg lige og lurede på dba og faldt over et par brugte ure, som jeg nok ville se nærmere på, hvis jeg var på dit budget.

Steinhart dykker ur i klassisk design, hvis du ikke har noget imod, at det er en "efterligning" http://www.dba.dk/dykkerur-steinhart-ocean/id-1007165963/

Rigtig fint Omega, hvis du har mod på vintage og kan lide stilen, dog med manuelt værk http://www.dba.dk/herreur-omega-omega-seama/id-1007232818/


Re: Valg af første ur - Til studievenlige priser? - Jens - 14-04-2014

Uretiltiden.dk Skrev:Rigtig fint Omega, hvis du har mod på vintage og kan lide stilen, dog med manuelt værk http://www.dba.dk/herreur-omega-omega-seama/id-1007232818/

Vintage Omega synes jeg er et godt bud. Et ur med karakter og stamtavle!
Har du kigger på salgssiden her?

Mvh Jens


Re: Valg af første ur - Til studievenlige priser? - Søren S - 14-04-2014

Jeg må indrømme at jeg ikke kan se fornuften i at købe et brugt ur, som i forvejen kan fåes som nyt til omtrent de penge du budgettere med. Når det så er sagt, så synes jeg at ure fra Certina er et rigtig godt bud på et nyt ur i det prisleje.