|
Nyt ur - Printviselig Version: +- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk) +-- Forum: Hovedfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=79) +--- Forum: Urforum (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=70) +--- Tråd: Nyt ur (/showthread.php?tid=61081) Sider:
1
2
|
Nyt ur - Avantismo - 02-04-2014 Hej gutter. Så fik jeg endelig nosset mig sammen. I årevis har jeg ønsket mig et bestemt ur, men har ikke turde tage springet og placere så mange penge i en gammel bunke jern. Men i dag tog jeg så springet. Hele mit liv har jeg været interesseret i rumfart. Som barn så jeg dokumentarprogrammer om rumfart igen og igen. Kunne hele den kronologisk rækkefølge af nasa's rumprogram (og russernes). Atlas, redstone, saturn raketter og hele møllen. Derfor har mit ultimative ur altid været et speedmaster. Smukkere vintage sportsur findes ikke imho. Jeg er helt vild med det og kan ikke lade være med at kigge på det. Der føles helt rigtigt på armen. Det bliver ikke en daglig beater. Til det har jeg mit neo monster og mit g-shock. Men til fritid og fest er speedmasteren perfekt. Fandt en 1993 årgang med plexiglas og den helt rette vintage stil. Uret kom med box og papirer. Serviceret af tysk forhandler for 1 år siden. Special metallænke (som uret nok ikke er født med) medfulgte. Handlede privat i københavn. Utrolig tillidsfuld sælger. Lod mig køre hjem med uret og jeg har overført pengene til hans konto dags dato. Han sagde at hvis der var noget med uret, skulle jeg bare kontakte ham, da han kendte en lokal urmager (i området omkring bredgade i københavn). Jeg er bare såååå glad. Nærmest lykkelig. Nu lidt mobil billeder. ![]() ![]()
Re: Nyt ur - Calle86 - 02-04-2014 Tillykke med det! Super fedt ur, klart en af mine favoritter. Hvad måtte du slippe for det? Re: Nyt ur - Avantismo - 02-04-2014 15.500 kr. Jeg synes prisen var meget rimelig. Re: Nyt ur - Calle86 - 02-04-2014 Ja det lyder da ok. Re: Nyt ur - KimT - 02-04-2014 Jeg husker tydeligt den fornemmelse jeg havde første gang et virkelig drømmeur kom i hus. Tillykke med et ikon inden for urverdenen, som holder hele vejen og som jeg mindes du flere gange har været inde på som drømmen. Nu lykkedes det Re: Nyt ur - Avantismo - 02-04-2014 Jeg er tæt på at være lykkelig.. Imponerende hvad et gammelt ur kan gøre. Re: Nyt ur - bcmb - 02-04-2014 Fedt fedt fedt! Tillykke med det!! Ref 3570? Det er sgu smukt Re: Nyt ur - Avantismo - 02-04-2014 Ref 145.022 Med 1450 lænke og 808 sel massive endeled. Skulle være toppen af poppen. Re: Nyt ur - Mikkelvb - 02-04-2014 Smukt, helt sikker også en milepæl for mig! Re: Nyt ur - Peder - 02-04-2014 Stort tillykke Kim. Speedmasteren er et design ikon, og nok en af de fedeste vintage kronografer overhovedet. Og samtidigt et robust ur. Har selv haft et par Speedmastere, og skal helt sikkert have en igen. Det ser for resten godt ud på den lænke /Peder |