Urdebatten / Urforum
Nyt dress til mit PO - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Hovedfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=79)
+--- Forum: Urforum (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=70)
+--- Tråd: Nyt dress til mit PO (/showthread.php?tid=60609)

Sider: 1 2


Nyt dress til mit PO - winther - 11-01-2014

Har købt en læderrem fra [url]"http://www.watchworx.co.uk" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.watchworx.co.uk[/url] - er rigtig fint tilfreds med både udseende og kvalitet, i kombination med prisen.

Savnede noget lidt mere dressy. Har nogle Natoremme, men synes bedre om læderremmen :)

Lidt billeder skal i da have :)

İmage

İmage

İmage

İmage


Re: Nyt dress til mit PO - Claus Tukjær - 11-01-2014

Er normalt ikke så meget for uoriginale remme (og læder) på Planet Ocean, men det ser da ok ud <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->


Re: Nyt dress til mit PO - winther - 12-01-2014

Claus Tukjær Skrev:Er normalt ikke så meget for uoriginale remme (og læder) på Planet Ocean, men det ser da ok ud <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->

Hej Claus
Mit indlæg og dit svar afspejler nok mest af alt, at vi er to forskellige steder i ur-universet (eller endda måske i hver vores ur-univers, eller måske et parallelunivers...) ;)

PO'en er mit første mekaniske ur, og da jeg var i tvivl om hvordan en læderrem ville se ud til uret, ville jeg ikke starte med en dyr OEM med foldespænde til ca. 5.000 kr. samlet. I stedet denne version til under 1/20 heraf inkl. forsendelse :)

I alle tilfælde foretrækker jeg nu den originale stållænke - men det er rart at have noget at skifte med.

Med venlig hilsen
Claus


Re: Nyt dress til mit PO - Ralle - 12-01-2014

winther Skrev:ville jeg ikke starte med en dyr OEM med foldespænde til ca. 5.000 kr. samlet.

5k for en OEM-rem med foldespænde er da også dybt godnat Icon_scared Det er tyveri ved højlys dag Icon_e_wink

Jeg synes, at din nye aftermarket-rem ser super lækker ud, og selvom jeg bedst kan lide PO på lænke, synes jeg, at læderremmen klæ´r uret og gør det ret "dressy".


Re: Nyt dress til mit PO - Stefan H. - 12-01-2014

Jeg synes det er meget lækkert!
Det er kun få ure, hvor jeg bedst kan lide lænken, her er det helt klart læderremmen der tiltrækker mig mest. I hvert fald efter at have set dine billeder! :)
tillykke med det ;)


Re: Nyt dress til mit PO - jkjaers - 12-01-2014

Har selv rodet lidt med PO på læder, men ender altid tilbage på gummi eller lænken.

Her et af mine forsøg
İmage

Ingen tvivl om at din opgave er lykkedes bedre Icon_e_wink


Re: Nyt dress til mit PO - HG - 12-01-2014

jeg syntes at det ser super godt ud <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->


Re: Nyt dress til mit PO - JJensen - 13-01-2014

İmage

Jeg sender lige et billede af en rem der vil noget - ikke at du har valgt forkert, din rem er pæn.

Billedet er stjålet fra, det står oppe i v. hjørne.

Dog synes jeg, at den oprindelige lænke klæder PO'en bedst Icon_e_biggrin1

PS. Min PO er med orange lynette, ellers giver billed og indlæg ingen mening!


Re: Nyt dress til mit PO - bcmb - 14-01-2014

Det ser ok ud, men synes klart at lænken klæder uret bedre.

Lænke til "dressy" diver , gummi til "sporty" diver.


Re: Nyt dress til mit PO - T.Hansen - 14-01-2014

Den gunny rem er rigtig lækker, men ser IMO en smule oversizet (for tyk) ud i forhold til urkassen på et PO.


Sent from my iPad using Tapatalk HD