Urdebatten / Urforum
Newbie søger hjælp - Seiko Sumo - Blå/Sort?? - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Mærke-dedikerede urfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=77)
+--- Forum: Japanske mærker og micromærker (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=71)
+--- Tråd: Newbie søger hjælp - Seiko Sumo - Blå/Sort?? (/showthread.php?tid=58186)

Sider: 1 2 3 4


Newbie søger hjælp - Seiko Sumo - Blå/Sort?? - Pokerface - 11-09-2012

Jeg er en dreng på 17 - 18 lige om hjørnet der har forelsket mig i Sumoen. Jeg har ingen forstand på ure, så håber i ur-eksperter i kan hjælpe mig.
Jeg synes selv det er et fedt ur, men jeg ved ikke om jeg "kan bære det", jeg er en rimelig stor dreng så jeg ved nu heller ikke om det kommer til at blive et problem.
Jeg har dog ingen som helst forstand på ure, men jeg tænker, at når uret er så billigt som det i forvejen er, så ser jeg ingen grund til at købe det brugt, så jeg tænker at jeg bare køber det hjem fra ny fra seiyajapan.

Her er statsne på Sumoen, som jeg håber nogen kan hjælpe mig med at gøre rede for:

Movement: 6R15 23J Automatic: Hvad er forskellen på et Automatic og et quartz, hvad betyder det præcist?
Hack function & Hand winding: Betyder det at uret går når man bare ryster med hånden?
Case: SS - ????
Crystal: Hardlex - Er det her bare glasset?
Lumi Brite: Available - Er det lysset i glasset?
Accuracy: +25/-15 sec per day - Hvad skal det her sige? At uret går 25 sekunder for hurtigt til 15 sekunder for langsomt om dagen, og hvad skyldes det?
Waterproof: 200 m water resistance for divers - Det er vel bare at man kan dykke ned til 200 meter, jeg har ikke tænkt mig at dykke, men det betyder vel bare at jeg kan gå i bad med det mm. - jeg vil udelukkende bruge det til "pynt" på hånden, er det så stadig et fint ur?
Anti-magnetic: Available - Hvad er det?
Power reserve: 50 hours - Hvad er det?
Diameter: 44 mm (without the crown) - Uret er 44 mm i diameter vel :P uden kronen.
Thickness: 13.3 mm - At det er 13.3 mm tykt? :P
Crown: Screw-down crown - At skruen som man indstiller uret med bare er en man skruer med?
Max wrist size 20cm (US$ 20.00/1.ex-link, when I ship them with Sumo) - At man maksimum må have 20 centimeter rundt om håndleget.
This price includes S/H all over the world - Hvad?

Hvad skal man gøre ved uret når man modtager det? Skal man bare sætte det på hånden og så virker det - skal man gøre et eller andet specielt, sætte det i gang eller noget på anden vis?

Hvad med daglige ting, er der noget man dagligt skal gøre med uret eller andet?

Hvad synes i om Sort sumo vs. Blå sumo? Jeg er selv meget i tvivl, det er som sagt mit første ur som kommer til at have betydning for mig, så jeg overvejer bare at starte med at vælge en konservation sort løsning - hvad siger i?


Jeg håber at sumoen bliver min første af forhåbentligt mange fede ur. Kunne godt tænke mig en PO eller en Seamaster på sigt, men nu vil jeg bare gerne have VFM og så vil jeg prøve mig med en sumo :D



Beklager alle de spørgsmål, men jeg vil bare gerne have styr på det, inden jeg klonker 4500 ud til et nyt ur.
Hilsen en forvirret dreng der skal købe sit første ur.


Re: Newbie søger hjælp - Seiko Sumo - Blå/Sort?? - ottomand - 11-09-2012

Fedt. Jeg søger samme ur. Vi kan evt. bestille sammen og måske få rabat? :-)


Re: Newbie søger hjælp - Seiko Sumo - Blå/Sort?? - Pokerface - 11-09-2012

Ja, jeg så lige din tråd og kan se du er fra hvidovre Icon_e_biggrin1 Jeg er selv fra Svendborg. Det kunne være godt nok, men sparer man noget på mig - er det ikke kun fragt? :D Told og moms er vel den samme? :)


Re: Newbie søger hjælp - Seiko Sumo - Blå/Sort?? - KimT - 11-09-2012

Hej og velkommen til Urdebatten.dk

Super tid når man er ude efter sit "første" ur, og endnu bedre bliver det, når man har brugt tid på at forberede sig og researche.
Jeg er ikke på nogen måde Seiko specialist, men jeg vil herunder prøve at svare på dine spørgsmål alligevel Icon_e_wink

Pokerface Skrev:Movement: 6R15 23J Automatic: Hvad er forskellen på et Automatic og et quartz, hvad betyder det præcist?.
Et quarts-ur er drevet ved hjælp af en lille stepmotor og noget elektronik (stærk forenklet)
Så findes der flere forskellige måder at tilføre energi på - batteri - en kondensator som oplades ved hjælp af armens bevægelse m.m.
Men fælles for dem er, at det er elektronik, det handler om.

Et mekaniske ur er drevet af finmekanik - små fine tandhjul og energi som "opbevares" i en fjeder.
Disse mekanisk ure, kan man så opdele i to kategorier - Automatisk og Manuel.
Et manuelt ur skal trækkes op via kronen for at "få" sin energi, hvorimod et automatisk selv trækker uret op ved hjælp af armens bevægelse.

Ovenstående er meget simpelt beskrevet og der er selvfølgelig meget mere i det, men det giver et overordnet billede.
De fleste urinteresserede er mest facineret af mekaniske ure Icon_e_wink
Pokerface Skrev:Hack function & Hand winding: Betyder det at uret går når man bare ryster med hånden?.
Hack Function betyder at når kronen trækkes ud stopper sekundviseren med at gå.
Dette gør at det er nemmere at stille uret helt præcist.

Hand winding betyder at man også kan trække uret op manuelt (selv om at det er automatisk)
Pokerface Skrev:Case: SS - ????.
SS betyder Stainless Steel - altså at urkassen er lavet af stål.
Pokerface Skrev:Crystal: Hardlex - Er det her bare glasset?.
Jep, og i dette tilfælde er det ikke safirglas som er MEGET svært at ridse, men derimod Hardlex som nemmere får ridser.
Til gengæld er de som regel også nemme at polere væk igen.
Pokerface Skrev:Lumi Brite: Available - Er det lysset i glasset?.
Her kommer jeg lidt til kort, da Seiko ikke er min stærke side, men jeg er meget sikker på at det er luminovaen i timemarkeringer og visere, som gør at disse lyse i mørke.
Pokerface Skrev:Accuracy: +25/-15 sec per day - Hvad skal det her sige? At uret går 25 sekunder for hurtigt til 15 sekunder for langsomt om dagen, og hvad skyldes det?.
Forskellige fabrikanter stiller forskellige krav til præcision.
Mekaniske ure bliver ALDRIG lige så nøjagtige som quarts, men for 99% handler det om meget andet end det, så længe urene går inden for tolerencerne.
Begynder et mekanisk ur at gå for upræcist, er det tit et tegn på at det er tid til service.
Pokerface Skrev:Waterproof: 200 m water resistance for divers - Det er vel bare at man kan dykke ned til 200 meter, jeg har ikke tænkt mig at dykke, men det betyder vel bare at jeg kan gå i bad med det mm. - jeg vil udelukkende bruge det til "pynt" på hånden, er det så stadig et fint ur?.
En 200M markering på uret betyder IKKE at det kan gå ned til 200 meter.
100M er ok til overfladesvømning og ikke mere, skal du dykke skal det være min. 200M
Så Sumoén kan snildt bruges til det hele.
Husk dog at få det tjekket hos en urmager periodisk, hvis du skal dykke med det (en gang om året)
Det tager 5 min. og koster småpenge, men så er man sikker på at alt er ok inden badesæsonen starter Icon_e_wink
Pokerface Skrev:Anti-magnetic: Available - Hvad er det?.
Mekaniske ure kan ikke tåle at komme i nærheden af magnetisme - sker dette kan det koste en tur til urmageren.
Nogle ure er dog fabrikeret således at modstansdygtigheden overfor magnetisme er større.
Pokerface Skrev:Power reserve: 50 hours - Hvad er det?.
Når et mekanisk ur er trukket helt op, vil det kunne gå i den periode (Powerreserve/gangreserve) før det går i stå.
Forudsat et man ikke tilfører det ny energi, enten ved at trække det manuelt, eller ved at bevæge det (automatisk)
For Sumoén gælder det altså at, er det fuldt optrukket, kan det gå i 50 timer før det stopper, forusat at det ligger på hylden uden at blive bevæget.
Pokerface Skrev:Diameter: 44 mm (without the crown) - Uret er 44 mm i diameter vel :P uden kronen..
Jep.
Pokerface Skrev:Thickness: 13.3 mm - At det er 13.3 mm tykt? :P.
Jep.
Pokerface Skrev:Crown: Screw-down crown - At skruen som man indstiller uret med bare er en man skruer med?.
Kronen er skruet fast på kronerøret og skal skrues løs før man kan stille eller trække uret op.
Herefter skruer man kronen fast igen.
Pokerface Skrev:Max wrist size 20cm (US$ 20.00/1.ex-link, when I ship them with Sumo) - At man maksimum må have 20 centimeter rundt om håndleget..
Jep, men dette kan dog klares ved at købe og montere ekstra led i lænken.
Pokerface Skrev:This price includes S/H all over the world - Hvad?.
Jeg går ud fra at de mener forsendelse.
Pokerface Skrev:Hvad skal man gøre ved uret når man modtager det? Skal man bare sætte det på hånden og så virker det - skal man gøre et eller andet specielt, sætte det i gang eller noget på anden vis? .
Pakke det ud, fjerne plastic, få justeret lænken så den passer (af en urmager, hvis man ikke er tryg ved det selv) løsne kronen og stille uret.
Måske lige give det 20 træk, så der er lidt energi at starte på.
Skrue kronen fast igen og måske lige ryste uret for at få det igang.
Og afslutningsvis nyde sit nye ur Icon_e_biggrin1
Pokerface Skrev:Hvad med daglige ting, er der noget man dagligt skal gøre med uret eller andet?.
Lidt let rengøring med lidt sæbevand fra tid til anden og en afskylning kommer man langt med.
Derudover skal alle mekaniske ure have service fra tid til anden.
Der er mange meninger om hvor tit, men de fleste fabrikanter anbefaler ca. hver 5 år.
Min personlige holdning er at uret som regel vil fortælle mig når det er tid, ved lavere gangreserve eller ved at begynde at gå ustabilt/upræcist.
Jeg følger IKKE faste intervaller.
Pokerface Skrev:Hvad synes i om Sort sumo vs. Blå sumo? Jeg er selv meget i tvivl, det er som sagt mit første ur som kommer til at have betydning for mig, så jeg overvejer bare at starte med at vælge en konservation sort løsning - hvad siger i?.
Begge er fede ure og det er et spørgsmål om smag, så det vil jeg lade være op til dig Icon_e_wink


Re: Newbie søger hjælp - Seiko Sumo - Blå/Sort?? - KimT - 11-09-2012

Hvis du er rimelig ny i urverdenen og på urfora, er der her en ordforklaring som måske kan hjælpe dig lidt på vej.

<!-- l --><a class="postlink-local" href="http://www.urdebatten.dk/viewtopic.php?f=26&t=1478" onclick="window.open(this.href);return false;">viewtopic.php?f=26&t=1478</a><!-- l -->


Re: Newbie søger hjælp - Seiko Sumo - Blå/Sort?? - Pokerface - 11-09-2012

KimT: Mange tak for de fyldestgørende svar, alt for fedt man kan få så god hjælp herinde! Tak tak tak!


Re: Newbie søger hjælp - Seiko Sumo - Blå/Sort?? - Kristofferj - 11-09-2012

God stil det der Kim!


Re: Newbie søger hjælp - Seiko Sumo - Blå/Sort?? - Pokerface - 11-09-2012

Så der er egentlig ikke så meget arbejde i det eller hvad?


Jeg skal bare få justeret lænken, det regner jeg med min halvfar kan finde ud af da han også har et ur, løsne kronen (det ved jeg ikke hvad vil sige) håber jeg også han kan finde ud af, og justere uret er ikke så svært. Jeg ved ikke lige hvad det vil sige at "trække kronen"? :)

Men altså, generelt er der ikke det store arbejde eller hvad? Jeg synes bare det virker utroligt forvirrende når man læser rundt omkring i andre tråde på boardet, men det er nok bare mig der er newbie :P


Hvis andre har noget at bidrage med ifht. Sumo i blå vs. Sumo i sort, så er i velkomne eller bare har andet at tilføje udover KimT så er det fint :)

Jeg beklager jeg skrev "konservation" i topic, jeg mener selvfølgelig konservativ, altså om jeg skal vælge den konservative; sorte løsning frem for at give mig i kast med et blåt til at starte med.


Re: Newbie søger hjælp - Seiko Sumo - Blå/Sort?? - Pokerface - 11-09-2012

Jeg forstår heller ikke lige hvad du skriver her Kim.


"En 200M markering på uret betyder IKKE at det kan gå ned til 200 meter
100M er ok til overfladesvømning og ikke mere, skal du dykke skal det være min. 200M"

Altså, hvad betyder det så? At man minimum må bruge uret til 200 meter? Det giver ikke lige nogen mening for mig? :P


Men kan jeg gå i bad, saltvand, svømmehal osv. med uret? Det er bare det jeg vil vide, jeg er ligeglad med at kunne dykke med det :P


Re: Newbie søger hjælp - Seiko Sumo - Blå/Sort?? - KimT - 11-09-2012

Pokerface Skrev:Jeg forstår heller ikke lige hvad du skriver her Kim.


"En 200M markering på uret betyder IKKE at det kan gå ned til 200 meter
100M er ok til overfladesvømning og ikke mere, skal du dykke skal det være min. 200M"

Altså, hvad betyder det så? At man minimum må bruge uret til 200 meter? Det giver ikke lige nogen mening for mig? :P


Men kan jeg gå i bad, saltvand, svømmehal osv. med uret? Det er bare det jeg vil vide, jeg er ligeglad med at kunne dykke med det :P
Når uret er mærket 200m kan du bruge det til det HELE Icon_e_wink Ingen problemer, bare fyr den af Icon_e_wink


Der hvor folk nogle gange tager fejl, er de tror at et 100m ur kan gå ned til 100m
Det kan det IKKE.

Her er en beskrivelse af hvad de forskellige mærkninger betyder.
İmage