Urdebatten / Urforum
Panerai OP logo - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Mærke-dedikerede urfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=77)
+--- Forum: Panerai og Anonimo (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=72)
+--- Tråd: Panerai OP logo (/showthread.php?tid=57770)

Sider: 1 2 3


Panerai OP logo - Miwes - 23-05-2012

Dette specielle logo er det Panerai's officielle logo eller hører det til en speciel udgave af et ur ?

Må man egentlig lave et stempel og trykke dette logo i en rem til sig selv, eller en rem som gives væk i gave...hvordan vil det være med rettigheder i den sammenhæng ?

Som jeg har forstået det findes der en udgave af et Panerai-ur, som kaldes logo, er det korrekt forstået og er der nogen herinde som har et sådant ur ?

For sjov har jeg lavet dette stempel og efterfølgende kom jeg til at tænke på det ovenstående...

İmage

Vh. Michael


Re: Panerai OP logo - Kristofferj - 24-05-2012

Så længe du ikke tjener penge på at sælge det som panarais egne remme tror jeg bare du kan slå dig løs!


Re: Panerai OP logo - Claus Tukjær - 24-05-2012

Jeg har læst om flere som har dette logo tatoveret på håndleddet.....


Re: Panerai OP logo - Kristofferj - 24-05-2012

Det lyder næsten så dumt som det ham her har fået lavet:

İmage


Re: Panerai OP logo - Claus Tukjær - 24-05-2012

Det mener jeg nu ikke. Det er på undersiden af håndleddet.....

İmage
İmage
İmage


Re: Panerai OP logo - KimT - 24-05-2012

Miwes Skrev:Som jeg har forstået det findes der en udgave af et Panerai-ur, som kaldes logo, er det korrekt forstået og er der nogen herinde som har et sådant ur ?

Vh. Michael
Alle de modeller der har logo'et på skiven kaldes også "logo"

F.eks. denne 380' er Icon_e_wink

İmage

Derudover er der flere herinde, der har en 000 eller en 005, som også har logo'et på skiven.


Re: Panerai OP logo - KimT - 24-05-2012

Mht. tattoveringen, så er der IMHO en verden til forskel ifht. den du viser Kristoffer.
Jeg kender til flere, der har logo'et tattoveret og det ser sgu meget cool ud Icon_e_wink

Jeg har selv mange mærkelige tattoveringer, og kunne sagtens finde på noget lign. Icon_cool


Re: Panerai OP logo - Kristofferj - 24-05-2012

Jeg er ret anti tattoo, så har ret svært ved at se det sjove i nogle af dem;)


Re: Panerai OP logo - KimT - 24-05-2012

Kristofferj Skrev:Jeg er ret anti tattoo, så har ret svært ved at se det sjove i nogle af dem;)
Det et cool nok Icon_e_wink
Jeg har personligt altid været vild med tattoveringer i alle afskygninger (og har mange) men sådan er vi jo så forskellige.
Den Rolex tattoo du viser, er dog heller ikke lige mig <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->


Panerai OP logo - JJG - 24-05-2012

Miwes Skrev:Må man egentlig lave et stempel og trykke dette logo i en rem til sig selv, eller en rem som gives væk i gave...hvordan vil det være med rettigheder i den sammenhæng ?

Nu er jeg ikke jurist, men mit bud vil være, at det nok er lidt på kant med "loven". Jeg antager, at Panerai har registreret rettighederne til at anvende dette logo, således at andre ikke bare kan anvende det uden videre. Der kan selvfølgelig være gråzoner i forhold til anvendelsen af logoet - eksempelvis i forhold til de viste tatoveringer, hvor Panerai ganske givet ikke vil gøre et stort nummer ud af det - en person kan jo ikke være et Panerai produkt, som de sælger. Når det derimod er på en urrem, så er det nok en anden sag, for så ligger det direkte op ad det produkt, som Panerai har registreret varemærket i forhold til, og her vil man ved anvendelsen af logoet give indtryk af, at det er et officielt Panerai produkt. Laver du enkelte remme med logoet, så er det nok ikke noget de vil reagere på (hvis de skulle opdage det), men skulle du komme igang med et egentligt salg af remme, så ville jeg nok ikke vise dem med logoet i sortimentet eller som eksempler på, hvad man har lavet - bare for at være på den sikre side :-)

Sent from my iPad using Tapatalk HD