Urdebatten / Urforum
Panerai´s historie – En kort introduktion - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Mærke-dedikerede urfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=77)
+--- Forum: Panerai og Anonimo (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=72)
+--- Tråd: Panerai´s historie – En kort introduktion (/showthread.php?tid=57495)

Sider: 1 2


Panerai´s historie – En kort introduktion - David.H - 30-03-2012

Panerai´s historie – En kort introduktion

Det hele tager sin begyndelse i 1860 da Giovanni Panerai åbner sin urbutik i Firenze. I årene der følger bliver firmaet, der på det tidspunkt er kendt som Guido Panerai & Figlio officiel leverandør til den italienske flåde og skifter senere navn til det vi kender dem som i dag. Officine Panerai.

I starten af det 20. Århundrede bliver firmaet kendt, ikke kun for sine meget præcise urværker, men også som leverandør af dele, tilbehør og værktøj til urmagere. Der bliver desuden også oprettet et værksted der reparerer ure samt Firenze´s første urmager skole. I 1936 producerer de så prototypen på det første militære dykkerur i verdenshistorien, Panerai Radiomir 47mm med Rolex værk. I løbet af de næste par år bliver prototypen sat i produktion og efterfølgende forbedret så den med tiden kommer til at se ud som de ure vi i dag kender fra Luminor Mariana Historic serien.

İmage
İmage

I 1956 bestiller den Egyptiske flåde en speciel udgave af Radiomiren med roterende bezel og en kassediameter på 60mm. I 1980 tager historien så endnu en drejning da Officine Panerai begynder at eksperimentere med et nyt kassemateriale, navnlig Titanium. Det lykkes dem at lave en model der var vandtæt ned til 1000m.

Efter at det italienske militær opsiger kontrakten med OP beslutter man sig for i 1993 at producere et begrænset antal ure der skal sælges til offentligheden. Det drejer sig i første omgang om Luminor Marina og et specielt ur der indtil nu var forbeholdt flådeofficerene, nemlig Mare Nostrum. En kronograf med vandtæt kasse der. Navnet stammer i øvrigt fra de gamle romers betegnelse for Middelhavet der på Julius Cæsars tid var underlagt Romersk herredømme.

Under optagelserne til filmen Daylight i Rom spotter Sylvester Stallone et Luminor i butik. Han køber uret og bliver så begejstret for det at han bestiller en lille mængde Panerai ure med hans autograf indgravet i kassen som han giver væk til venner. Disse ure kaldes også Slytech.

İmage
İmage

Panerai bliver lynhurtigt et populært mærke i Hollywood og stiger med raketfart til tops på rangstien på det private urmarked. Stallones tilknytning til Officine Panerai har i øvrigt varet ved helt frem i dag. I hans seneste film The Expendables 1 og 2 ses han med Panerai på armen. Både Arnold Schwarzenegger og Jason Statham er iøvrigt kendte Hollywood Paneristis og bærer ofte Panerai ure i deres film og privat. I 1997 bliver OP så købt af Richemont Group and the rest, as they say,is history.


Re: Panerai´s historie – En kort introduktion - Claus Tukjær - 30-03-2012

Super intro til Panerai <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->

Dvs. at Submersible modellerne nedstammer fra de ure som Egypterne bestilte? De må have været de første med drejbare lünette....


Re: Panerai´s historie – En kort introduktion - Amehlbye - 30-03-2012

netop historien bag Panerai, gjorde at jeg forelskede mig i mærket og også blev mit første "ur" <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->


Panerai´s historie – En kort introduktion - Sociologen - 30-03-2012

Super indlæg. Tak.


Re: Panerai´s historie – En kort introduktion - KlausM - 31-03-2012

Spændende læsning David.
Her er lidt om den egyptiske Radiomir. Bemærk kronen.

[url]"http://www.paneristi.com/archives/egiziano/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.paneristi.com/archives/egiziano/index.html[/url]

Mvh
Klaus


Re: Panerai´s historie – En kort introduktion - Miwes - 31-03-2012

Super....med denne lille historie Icon_clap

Er der noget omkring, hvorfor man stoppede samarbejdet/blev opsagt.

Vh. Michael


Re: Panerai´s historie – En kort introduktion - KimT - 31-03-2012

Iflg. Wikipedia...........

By that time (1993), the company ceased to provide watches to the Marina Militare, as they were neither cost-effective nor met the naval specifications.
It then moved to launch its products to the civilian market.


Re: Panerai´s historie – En kort introduktion - Miwes - 31-03-2012

KimT Skrev:Iflg. Wikipedia...........

By that time (1993), the company ceased to provide watches to the Marina Militare, as they were neither cost-effective nor met the naval specifications.
It then moved to launch its products to the civilian market.

Okay....

Man må jo sige at de har været tro mod designet og så hjælper det jo altid på en succes, at der kommer lidt fin pr. indover, med kendte ansigter.

Det er ikke småpenge man bruger på pr., hvor et kendt ansigt hyres til at bære et ur, men det er top dollar, at en kendt person bestiller et større parti ure til sig selv...sejt! og en kanon historie for Panerai Icon_party

Vh. Michael


Re: Panerai´s historie – En kort introduktion - KimT - 31-03-2012

Ja, rygterne siger jo, at Panerai IKKE betaler nogle "ambassadører" for at gå med deres ure.
Om det passer skal jeg ikke kunne sige, men passer det, er det meget cool <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->


Re: Panerai´s historie – En kort introduktion - Amehlbye - 31-03-2012

KimT Skrev:Ja, rygterne siger jo, at Panerai IKKE betaler nogle "ambassadører" for at gå med deres ure.
Om det passer skal jeg ikke kunne sige, men passer det, er det meget cool <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->

Jeg så Rambo igår, og der havde Sly en PVD Pam på - ellers var det en sort radiomir Icon_+1