Svar: 12
Tråde: 5
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2010
Hej,
Jeg søger et Tag Heuer til konen
http://www.tagheuer.com/int-en/home#/int...412-ba0793
Hvor får man det til den bedste pris?
prisen ser god ud hos Amazon men så er der lige det med told og skat, efterføglende service etc.
Anders
•
Svar: 242
Tråde: 20
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Mar 2011
Precisiontime plejer at kunne matche prisen - og det er jo i EU.
[url]"http://www.precisiontime.co.uk/tag-heuer-wv1411ba0793-carrera-13-diamond-quartz-ladies-watch-p-7681.html" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.precisiontime.co.uk/tag-heue ... -7681.html[/url]
Omega: Seamaster 300, Seamaster Polaris Titane, De Ville Prestige, Constellation Chronometer Electronic/Roamer: MST401, Searock Automatic/Longines Automatic evidenza kronograf/Fortis Flieger Automatic/Zodiac Aerospace World Time Autom./Suunto Observer
•
Svar: 3,915
Tråde: 143
Modtaget Likes: 174 i 126 svar
Givet Likes: 25
Tilmeldt: Apr 2004
Og hvis du handler gennem Amazon UK (i England =
http://www.amazon.co.uk har du absolut ingen probs med hverken "told eller skat". En værdipakke (hvis du skulle komme at bruge garanti etc.) koster ca. den samme til UK end til Holstebro - og det kan jo være at du kan bruge Tag Heuer importør her i landet...(lidt beroende på, hvordan urets papirer er fyldt og af hvem).
Hurtigt søgning viser at de har uret i England, priserne skal du selv sammenligne
http://www.amazon.co.uk/TAG-Heuer-WV1411...36&sr=8-12
Det er ikke raketvidenskab for at finde Tag Heuer damemodeller - specielt dem med quartzværk - pænt under den vejledende udsalgspris og så indenfor EU (= du betaler hverken told eller skat, ikke hellere DK moms).
Det gør - i stort set - ingen forskel, hvorfra du køber varen - bare det kommer fra en anden EU land. Og hvis jeg nu siger "minus Italien", har det ikke noget med en evt. italiensk særstatus i EU at gøre, men udelukkende med deres elendighed af postvæsen (der findes noget som er værre end PostDanmark... <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> )
Held og lykke - John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !

)
•
Svar: 12
Tråde: 5
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2010
Det er desværre ikke samme ur.
De ur i linker til i UK er med 13 diamanter - det ur jeg linker til hos Tag Heuer er med 65 diamanter - det gør desværre en ret stor forskel i prisen..
Ser ikke ud til at det kan fåes i UK... strange!
Anders
•
Svar: 187
Tråde: 19
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Aug 2005
Har du prøvet "landespecifikke" søgninger i google?
fx.
site:de og
site:co.uk
Den teknik er faktisk meget nyttig når man vil søge indenfor EU eller andre specifikke landes domæne-navne.
•