NYT vintage ur - Omega Seamaster 120
#1
Hej Alle,

Ja så fik jeg rodet mig lidt væk fra vintage Rolex!

Jeg har længe synes, at Omega diverne er rigtig fede, og egentlig var jeg i første omgang ude efter en Seamaster 300!!

Men i min søgen faldt jeg så over nedenstående, og der måtte jeg bare slå til Icon_e_smile

Mærke og model: Omega Seamaster 120 - Manuel - Date:

Årgang: ml. 1966-69: Solgt juni 1969 da Certifikatet er underskrevet med denne dato!
Stand: Mint - som ny!!
Lynette: 0-60 sort
Bagkasse: Seamaster logo i graveret i bagsiden
Højde: 15 mm
Diameter: 39 mm
Skive: Original, mat sort. Originale visere.
Lænke: Original Omega
Caliber: 613 Manuel!!
Ref. Nr.: ST 136.027

Alt i Originalt udstyr
Boks + booklets + Certifikat/papirer fra 1969!!

Bemærk det er den sjældne variant fra det korte batch(66->69) med manuelt optræk!

Håber i vil nyde den, selvom billederne er taget med mobilen!
-------------------------------------
Ure? - Lidt af hvert vel....
Svar
#2
gmt-geek Skrev:Håber i vil nyde den, selvom billederne er taget med mobilen!
Mobil billeder eller ej - Jeg nyder virkeligt uret, der er en smuk repræsentant for de tidlige Seamaster dykkerure. - i denne udgave har designet en interessant balance mellem tool og sport.
Ligeledes er designet meget afdæmpet, i form af fravær af "stor knudret lynette", "store lumen bemalinger" og "dramatiske visere".
Navnlig det applikerede logo er tidstypisk og en fryd for øjet.
Tillykke med erhvervelsen i den flotte stand og med det komplette udstyr.

Med venlig hilsen - Geodoc
Svar
#3
Der kan ikke være mange i den stand og med udstyr. Nå - jeg er nu ikke udstyrssamler, det er mere noget som jeg gerne vil have, alene fordi det selvfølgeligt hjælper prisen op, så jeg ser på uret, og vil da først og fremmest sige, at jeg synes det ser meget fint velholdt ud. Skiven såvel som noget der betyder meget for mig, når jeg skal købe vintage dykkere, kransen. Jeg kan ikke med kranse hvor sten og andet har slået maling/belægning af i større mængder, men her ser den absolut flot ud.

Geodoc har været inde på det. Uret oser af godt design, afdæmpet -tool - historie - og fuldt dagligdags-anvendeligt, hvis man tør, og det ville jeg turde. Ikke til havearbejde, ikke til dykning heller, men på armen helt almindelige dage, på kontor eller på teressen til en øl med venner.

Dårligere bliver det bestemt ikke af, at du i forvejen har nogle super Rolex, bl.a. din Explorer II Orange Straight Hand og - din GMT: 1675-8, begge top eksponenter for smagfuld vintage Icon_e_smile - og her jo supplerer med noget lidt andet - også i høj klasse i mine øjne.

Du må da godt vise endnu bedre billeder af skive og krans, når du en gang finder tid og kamera frem
Stort tillykke Icon_e_biggrin
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar
#4
Først takker jeg for lykønskningerne <!-- s;) --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif" alt=";)" title="Wink" /><!-- s;) -->

Derefter vil jeg sige med fare for at nogle "kommer efter mig"!

Den der kliche aka magtkamp der kører ml. Rolex og Omega...

GLEM det - De har begge deres unikke fortid, design, modeller og værker!

SÅ hvorfor ikke bare nyde det bedste fra begge verdener?? - det må de fleste vel være enige i trods alt <!-- s;) --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif" alt=";)" title="Wink" /><!-- s;) -->

Nok om det....

Geodoc/ hannover:
Ja jeg faldt også pladask for det, selvom den lå efter Seamaster 300 på ønske listen, men den skal jeg nok finde en dag også!!
Der er virkelig noget unikt og enkelt over designet!! Design og anvendelses mæssigt kan den bruges i alle situationer - dog kommer den altså heller ikke med over i fitness centeret(ligesom mine vintage rolex heller ikke gør det!!)

Og nej - jeg ved ikke hvor mange af dem der er lavet, men det er jo kun over en 3 årig periode de blev produceret, hvor langt de fleste har auto værk - det var jo det helt nye dengang, så det skulle man jo have?? <!-- s;) --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif" alt=";)" title="Wink" /><!-- s;) -->

Det gør så min med mauelt værk lidt mere interessant samler mæssigt i dag + at den har fuldt udstyr....

Smider lige et hurtigt billede af udstyret her også!

Jeg skal nok få skudt nogle flere billeder - en af mine gode venner er jo jan_j herinde fra, der tager gude billeder, så han skal lokkes til at fortsætte med seamasteren her, hvor han slap med de billeder i har set herinde af mine 2 rolex vintage... Explorer II -1655 SH + GMT - 1675-8!! <!-- s;) --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif" alt=";)" title="Wink" /><!-- s;) -->
-------------------------------------
Ure? - Lidt af hvert vel....
Svar
#5
Det er bare super.

Især standen og box og papir gør mig grøn af misundelse.

Men du må vist down size lidt - den måler i bedste fald 37 mm (der står 36 i Omegas analer) uden krone og den er heller ikke 15 mm høj - nærmere 11 mm. Dette gør ikke uret ringere, men ret skel jo være ret.

Kan vi få lidt flere fotos af boxen - jeg kan ikke helt se om det er en model jeg kender.....

Super ur - det er den model (med auto værk) gjeg aller mest har nydt at bruge til aktiv fritid. netop størelsen gør den meget komfortabel at bære.

vh baun
Svar
#6
Hej

Og det er meget sjældent at se et gammelt Seamaster med den originale lænke, og endnu mere sjældent med boks og papirer, så et super samlerur, og et godt supplement til dine andre vintage ure. Icon_e_smile

MVH Peter
İmage
Svar
#7
Baun Skrev:Det er bare super.

Især standen og box og papir gør mig grøn af misundelse.

Men du må vist down size lidt - den måler i bedste fald 37 mm (der står 36 i Omegas analer) uden krone og den er heller ikke 15 mm høj - nærmere 11 mm. Dette gør ikke uret ringere, men ret skel jo være ret.

Kan vi få lidt flere fotos af boxen - jeg kan ikke helt se om det er en model jeg kender.....

Super ur - det er den model (med auto værk) gjeg aller mest har nydt at bruge til aktiv fritid. netop størelsen gør den meget komfortabel at bære.

vh baun

Hej Baun & Peter,

Takker for jeres input. Icon_e_biggrin

Mht. dimensionerne!
Enig det er da en fejl, da den kun er ca 11-12mm høj. Og Diameteren blev målt inkl. kronen!
Det var bare en hurtig antagelse med en linial Icon_e_biggrin

Mht. billeder af boksen, så skal jeg nok poste et par senere i dag = i aften Icon_e_biggrin
Baun - Noget du specielt er ude efter at se? Vinkel - top - bund eller?

Mvh.

Jon
-------------------------------------
Ure? - Lidt af hvert vel....
Svar
#8
Nej ikke noget specielt bare hele kassen :

lukket
Åbnet
og evt uden uret

Mht lænken har du indtryk af at den er købt sammen med uret fra starten? Det kunne det jo godt tyde på når standen er så fin.

vh Baun
Svar
#9
Baun Skrev:Nej ikke noget specielt bare hele kassen :

lukket
Åbnet
og evt uden uret

Mht lænken har du indtryk af at den er købt sammen med uret fra starten? Det kunne det jo godt tyde på når standen er så fin.

vh Baun

Hej Baun,

Jeg skal nok skyde de billeder, som du efterlyser af boksen!

Mht. lænken så er det den originale, der fulgte med uret dengang for mere end 40 år siden <!-- s;) --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif" alt=";)" title="Wink" /><!-- s;) -->

Er du iøvrigt i Kbh en dag, så er du velkommen til at se det - bare send mig en PM!

Mvh. Jon
-------------------------------------
Ure? - Lidt af hvert vel....
Svar
#10
Lidt forsinket men tillykke med Omegaet også,som med Breitlinget man behøver ikke være fan af mærket for at se det smukke i sådan et ur og mærke historiens vingesus Icon_cool Icon_cool

Jeg begynder faktisk at forstå det vintage sjov mere mere Icon_e_surprised Icon_e_biggrin
dine Rolex satte helt sikkert noget igang da jeg så dem ude hos mig Icon_cool

Stor respekt for at kunne finde de ure i den stand som du gør,sikke en vintage samling du har lavet,jeg bliver jo nødt til at holde et GTG igen Icon_e_biggrin
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)