PayPal
#1
Jeg skal bruge lidt hjælp...

Hvis nu jeg har set et ur på ebay til f.eks.10.000 USD - hvordan ser regnestykket så ud ?

10.000 *ca.5 + 30% = 65000 ???
Hvad skal man gøre selv - bare bestille og så kommer dokumenter af sig selv?

Hvordan virker PayPal ?

Er der nogle huller/farer jeg skal kigge efter

/ET
Svar
#2
Regnestykket er OK

Du skal være sikker på at sælger er Ok og at uret er ægte og helt som du vil ha det. Masser af faldgrupper med snydeure eller ure med skiftede dele, KØB SÆLGER OG IKKE BARE URET

Paypal er OK, du kan læse hos dem hvordan det foregår

vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar
#3
ET Skrev:Jeg skal bruge lidt hjælp...

Hvis nu jeg har set et ur på ebay til f.eks.10.000 USD - hvordan ser regnestykket så ud ?

10.000 *ca.5 + 30% = 65000 ???
Hvad skal man gøre selv - bare bestille og så kommer dokumenter af sig selv?

Hvordan virker PayPal ?

Er der nogle huller/farer jeg skal kigge efter

/ET

Den største fare er nok at over halvdelen af de dyre ure på ebay er falske.

Hvis du er HELT sikker (kan man være det når man ikke står med det i hånden?) så skal du trykke "buy now" på ebay, og så "Pay now" så bliver du taget til paypal som sikkert vil guide dig igennem hele betalingen.

Du skal kun betale de 10k + porto via paypal. Når det så når DK vil posten automatisk udregne told og moms (ca 30% + 150kr i gebyr) og dette betaler du så når du modtager pakken.
Svar
#4
Ok - tak for hurtigt svar

Lyder som noget jeg lige skal tage tilløb til Icon_e_wink

Men der er mange fristelser på ebay
Svar
#5
ET Skrev:Ok - tak for hurtigt svar

Lyder som noget jeg lige skal tage tilløb til Icon_e_wink

Men der er mange fristelser på ebay

Evt. indsæt et link her, så er her mange som kan råde dig. Vi er en del som har handlet meget på ebay (uden at blive snydt.... endnu Icon_e_biggrin )
Svar
#6
ET Skrev:Ok - tak for hurtigt svar

Lyder som noget jeg lige skal tage tilløb til Icon_e_wink

Men der er mange fristelser på ebay
Har du at gøre med en sælger med ex 900 feedback hvoraf 99% er positive, så kan du normalt regne dine chancer for gode. Han kan naturligvis tage fejl af et ur, men vil så normalt også give dig returret

Link til det her evt. eller prøv ebay.de som har færre fakes, men hvor du stadigt skal checke sælger inden du overvejer uret (feedback)

vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar
#7
Stinger Skrev:Den største fare er nok at over halvdelen af de dyre ure på ebay er falske.

Overdrivelse fremmer forståelsen Icon_e_wink Størstedelen af urene på ebay er nu ok, men der er nogen hvor sælger nok ikke ligger inde med uret og hvor han har stjålet billederne andensteds på nettet og opretten en annonce. Jeg vil nu mene at antallet er begrænset. Værst i UK. Det er sjældent der er billeder af fakes, og ebay gør hvad de kan for at slette annoncerne. Men klart det forekommer. Den tyske ebay er god til at "rydde op" i fakes. Igen UK der er ringest.

Tjek sælgers feedbacks og har han solgt dyre ure før kan du trygt handle med ham. Men helst +20 positive på dyre ure.

Husk på at der typisk skal tillægges ca. 5 % i prisen ved paypal idet de kører med elendige kurser. Der de tjener deres penge. Det er nu sælger der er "taberen" i denne situation.

/Mads
Svar
#8
Yes - som Mads skrev "overdrivelse fremmer forståelsen". EBay er ganske OK og der er nu ikke ( ikke engang i UK ) ½ del fakes. Er man almindeligt forsigtigt, studerer sælgerens feedbacks ordentligt, tror ikke at man kan få noget foræret, er der ikke de store problemer.
Men pas på bling-bling og sammensatte ure... i US har man en hel anden holdning til modificering med "aftermarket" dele ( = man blæser på den originale ) og 90 % af brillantskiver, lynetter osv. er produceret i østen. Og, desværre, disse rædsler er ved at sive ind i DK gennem Lauritz.com som sælger lystigt de her uoriginalt pyntede originale Rolex modeller ( oftest Datejusts M/K osv. mindre interessante modeller og næsten altid fra deres Herlev showroom ).
Og, "køb sælgeren, ikke varen" er nok det bedste, der er sagt. En god dialog før man placerer sit bud / trykker på "BuyItNow" knap kombineret med feedback studier & satsen på den sikre er nok vejen. Man bør altid at se på bydere i sælgerens tidligere auktioner. Nu har eBay begrænset adgangen til byderdata, men man kan stadigvæg se, hvor mange feedbacks bydere har, hvornår de er oprettet osv. Ser det ud som om det er de ca. samme fem profiler med alle 1 - 5 feedbacks, som har budt i alle urauktioner, sælgeren har haft, er det bare at gå videre.
Cheers - John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar
#9
Jeg har sendt ca. 8.000 til en sælger på eBay - det blev gjort med bankoverførsel...jeg ville ALDRIG sende 65.000 til en sælger i USA el. England eller nowhere - uanset hvormange positive feedback han havde. OK hvis jeg havde et par mil. i banken, men det har jeg ikke.
Hvis du har 65k kan uret nok findes i DK, Sverige eller Tyskland....måske for et far tusinde extra...
"It's better to have a need-not, than to need a have-not" Icon_cool

IMHO
John
Seiko MM300 + "Atlas"
Omega 2xSpeedmaster + 2xSeamaster
Looking for: Fundings


Svar
#10
jeg har flere gang købe ting fra eBay men vil ikke nogenside købe noget over 10k der. jeg har oplevet mange som har fået vare som svarer ikke helt i hvad det reklamer for, og selvom sælger har mange tusind positive feedback, du skal være sikkert på at han solgt mange af de dyre ure i samme klasse før.
En anden ting, når du betale gennem paypal, der vil dække en lille forsikring sum, men det handler om ikke mere end 500$ eller noget lign. Hvis du ikke har paypal konto, det vil også gået nogle dage før du kan betale de stor sum, da du skal vente på verificeret kode gennem bank transaktion.
held og lykke...
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)