Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
mikkell Skrev:Jeg forstår ikke den holdning, der forudsætter at man pr definition skal ha rabat... Hvis man er en fast kunde der lægger mange kr. I butikken synes jeg at man kan tillade sig at forvente en eller anden form for rabat eller anden særlig behandlig... Ellers ikke..!
Mik
Mange herinde nyder kreiler genet. Jeg er ikke rigtigt med og mener, at butikker må sælge til den pris de annoncerer uden at blive mødt med verdens bedste handelstalenter for at bringe prisen ned.
Omvendt ved man jo, at det kan lade sig gøre at presse prisen. Jeg er IKKE volsom tilhænger af systemet - vil helst kende prisen og ikke skulle slås for den (med mindre det er en jeg handler så meget hos, at han/hun synes hun skal gi mig en rabat)
Har de udsalg og jeg er ny i butikken- 15% skal de annoncere med det, men jeg ville ikke - call me stupid - finde det skønt at spørge om, det kom på toppen af de 15% jeg altid som god "jyde" forhandlede mig frem til.
Jeg er nok for pæn så - men det lever jeg med
vh
•
Svar: 3,915
Tråde: 143
Modtaget Likes: 174 i 126 svar
Givet Likes: 25
Tilmeldt: Apr 2004
Enigt, delvist, ædle navnebror.
Og dog...
Alle brugtursælgere - så vidt jeg kan se - har lagt 10 til 20% ovenpå deres priser pga. at de ved at en købere spørger, altid, om evt. rabat / bedste tilbud / og ingen sælger ure (nye / brugte / vintage) pt. som varmt franskbrød og derved har lyst for at gå i klip af en handel. Og bortset fra bestemte, oftest nyere, meget eftertragtede modeller, du opnår rabatten, ved at spørge / plage / prutte om prisen. Og hvis ikke, så sker det hos den næste brugt-pusher. Sælgeren gør det samme, bare omvendt, når han køber ind.
En Rolex eller Omega AD har ikke lagt noget ovenpå deres standardpriser, men det er vist ikke en hemmelighed at salget går der meget segt...
Jeg tror ikke at jeg hverken kunne eller ville blæse på de 5 - 8K, jeg måske kunne spare ved købet af et nyt ur for ca. 50K.
Jeg ved derimod at der ville blive søgt rigtigt grundigt på grey market, før jeg tager muldvarpen frem...
Sjovt nok, så er der visse steder og kategorier, jeg aldrig ville prutte om prisen. Bare tanken om at gøre det hos Armani AD på Kongens Nytorv (bor de stadigvæg ved siden af den franske ambassade ? <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> ) får mig at krumme tæer.... (og jeg ved at faktor er noget større i tøj end i urbranchen...).
Jeg påstår at (brugt-) urbranchen er i den grad gennemsyret af "prisbevisthed" / "den jyske mentalitet", at priserne vil blive altid diskuteret med sælgeren. Ikke når moster Oda køber sin kr. 600 Inex, men når vi (= urtosser) handler.
Altså, OK at prutte om prisen - bare ens bud er realistisk og man opfører sig høftligt.
Cheers - John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  )
•
Svar: 187
Tråde: 19
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Aug 2005
Henrik A Skrev:Det drejer sig om at gøre det på en høflig og ordentlig måde..
Der må jeg så erklære mig enig.
Personligt plejer jeg at spørge "om vi kan finde en god pris" istedet for at spørge hvad den koster, og det er så det.
Uanset hvad der måtte være af personlige holdninger til prisdannelsen, så er det nu engang sådan at 10-15% er en normal rabat at opnå. Så normal at det selv i mange årsrevyer står nævnt under nyprisen.
Jeg oplevede selv det samme da jeg var inde og lægge bestilling på mit kommende ur, der både er LE i 500 eksemplarer og med venteliste. Der blev jeg oplyst en pris der svarede til ca. 14% uden at have spurgt om andet end der kunne findes en god pris.
Til gengæld finder jeg det interessant at så mange åbenbart har så stærke følelser imod folk der spørger til prisen. Jeg kan ikke rigtig forstå at det rangerer ligefra bare at føle sig lidt mere pæn til direkte afsky og skamfuldhed. Hvordan folk vælger at gebærde sig i en forhandlingssituation må være en sag mellem dem og sælger.
•
Svar: 8,471
Tråde: 469
Modtaget Likes: 60 i 31 svar
Givet Likes: 18
Tilmeldt: Dec 2011
Steff_DK Skrev:Henrik A Skrev:Det drejer sig om at gøre det på en høflig og ordentlig måde..
Der må jeg så erklære mig enig.
Personligt plejer jeg at spørge "om vi kan finde en god pris" istedet for at spørge hvad den koster, og det er så det.
Uanset hvad der måtte være af personlige holdninger til prisdannelsen, så er det nu engang sådan at 10-15% er en normal rabat at opnå. Så normal at det selv i mange årsrevyer står nævnt under nyprisen.
Jeg oplevede selv det samme da jeg var inde og lægge bestilling på mit kommende ur, der både er LE i 500 eksemplarer og med venteliste. Der blev jeg oplyst en pris der svarede til ca. 14% uden at have spurgt om andet end der kunne findes en god pris.
Til gengæld finder jeg det interessant at så mange åbenbart har så stærke følelser imod folk der spørger til prisen. Jeg kan ikke rigtig forstå at det rangerer ligefra bare at føle sig lidt mere pæn til direkte afsky og skamfuldhed. Hvordan folk vælger at gebærde sig i en forhandlingssituation må være en sag mellem dem og sælger.
+1
Mon ikke en forretningsejer gør det samme når han køber ind - altså prøver at få rabetter eller andre fordele (betalte reklamer mv.). Så kan det vel heller ikke undre ham at kunderne i hans butik spørger lidt til rabatter.
Auktioner er et fint sted at handle hvis man ikke kan lide at prutte om prisen.
Men selvfølgelig har Jette også en pointe. Jeg har ofte selv givet 500 kr i afslag på et ur hvis folk handler for anden gang, hvis jeg stadig kan holde skindet på næsen efter det. Det er så typisk et ur der normalt skulle koste 3800 kr som jeg så "automatisk" giver 500 kr rabat på. Ellers kører jeg jo med faste priser, når først urene er på Vintageure.dk.
vh Baun
•
Svar: 2,629
Tråde: 33
Modtaget Likes: 5,080 i 1,567 svar
Givet Likes: 1,221
Tilmeldt: Feb 2012
Det er helt fair at spørge ind til prisen.
Men alt med måde.
•
Svar: 2,374
Tråde: 130
Modtaget Likes: 940 i 473 svar
Givet Likes: 858
Tilmeldt: Jan 2012
Jeg har i de seneste år ikke købt større "forbrugsgoder" inkl. vintageure, uden at prøve at forhandle om en "god pris". Ingen parter ser ud til at have lidt overlast.
Jeg får stadig en uovertruffen behandling og service og jeg kommer gerne igen for at aflevere mine fattige sparepenge.
Har nogen købt en vaskemaskine til vejl. katalogpris?
•
Svar: 28
Tråde: 5
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jun 2009
khbk Skrev:Har nogen købt en vaskemaskine til vejl. katalogpris?
Det har jeg ikke... En opvaskemaskine har jeg købt... Til prisen...
Men måske jeg skal revurdere min holdning...
Mik
•
Svar: 729
Tråde: 40
Modtaget Likes: 1 i 1 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Apr 2014
Rabat er i følge Geneve konvention blevet en menneske ret.
Ha en god weekend.
•
Svar: 1,427
Tråde: 84
Modtaget Likes: 4 i 4 svar
Givet Likes: 6
Tilmeldt: Jan 2012
For mange år siden arbejdede jeg i et firma, hvor det meste salg gik til Tyskland. Vi fik en forespørgsel, fremsendte et tilbud, kom til fohandling og fik os (ofte) forhandlet frem til en pris.....
En dag fik vi så en forespørgsel fra Østrig. Vi fik fat i en mellemmand/forhandler og fremsendte et tilbud og blev inviteret til forhandlinger. På vej til kunden spurgte vores forhandler hvor meget rabat vi kunne give og jeg svarede "en 3-4-5% eller der omkring". Forhandleren meddelte så at det i Østrig var helt normalt at man havde "op til 30% at forhandle med". Det blev meget lange og svære forhandlinger, men vi fik da hevet ordren hjem <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Så rabat er noget mærkeligt noget! Dem der ikke spørger efter det (99,9%) de betaler for de 0,1% der spørger
"It's better to have a need-not, than to need a have-not"
IMHO
John
Seiko MM300 + "Atlas"
Omega 2xSpeedmaster + 2xSeamaster
Looking for: Fundings
•
Svar: 2,629
Tråde: 33
Modtaget Likes: 5,080 i 1,567 svar
Givet Likes: 1,221
Tilmeldt: Feb 2012
Man skal bare vide hvor man kan presse.
På en vaskemaskine, der er på forsiden af elgigantens tilbudavis til halv pris, er det dårlig stil at prøve at presse prisen yderlig.
Blot min mening.
I mit job har jeg givet tilbud på varer, hvor vi havde 4 % i fortjeneste.....
Vi var for dyre, blev der sagt.
•
|