Urmager værktøj
#1
Kære urnørder

Jeg har tidligere postet et guld-lommeur, som jeg har arvet fra min far, og nu fik jeg taget mig sammen til at kigge alt hans værktøj igennem, og jeg har arvet en stor samling urmagerværktøj, som har været min farfars.
Det har sq været sjovt at åbne alle de flotte æsker. Noget af det kan jeg gætte mig til hvad skal bruges til, men på det meste af det er jeg helt blank.
I nogen af æskerne står der 1920 så værktøjet er omkring 100år gammelt.
Jeg har pt. ikke tænkt mig at sælge det, ikke fordi jeg ved hvad jeg skal bruge det til, men jeg ved at min far var meget glad for det.
Alligevel er jeg da nysgerrig på, hvad sådan en samling ca er værd?
Hvis I kan fortælle en historie om noget af det, må I også meget gerne det.
Sig til hvis I vil ha close-ups.
Svar
#2
BUMP

Er der slet ingen der ved noget om dette værktøj og hvad det evt, er værd?
Svar
#3
kahornshoej Skrev:BUMP

Er der slet ingen der ved noget om dette værktøj og hvad det evt, er værd?
Jeg undre mig også over tavsheden for det kunne da være spændende at lære lidt. Måske Hannover kan fortælle lidt han plejer da nok at være god for et indlæg eller to Icon_e_smile
Svar
#4
lajzen Skrev:
kahornshoej Skrev:BUMP

Er der slet ingen der ved noget om dette værktøj og hvad det evt, er værd?
Jeg undre mig også over tavsheden for det kunne da være spændende at lære lidt. Måske Hannover kan fortælle lidt han plejer da nok at være god for et indlæg eller to Icon_e_smile
Billederne er ikke gode nok - men det ser sjovt ud - uden at være sjældent. Jeg har købt lidt urmager værktøj - kasser med forskellige åbnere o.l. som jeg har givet lystigt væk af - men dette er jo langt større - så jeg forestiller mig mere Tommy M, Lars fra Rødding og den klasse - kan sige om det har en værdi.
Umiddelbare gæt er, at det ikke gør ejeren til mangemillionær, snarere noget med nogle tusind kroner - som kunne være 5-10.000 kr - men omvendt- der er ret meget og det ser sjovt ud - så jeg er på al for bar grund til at gætte. Det kunne være langt mere, men under 5 t synes ville lyde lavt.
Jeg gentager - billederne er alt for svage og for langt væk til jeg kan se hvad det er, men Tommy, Rune og mange andre herninde kan sige om det er noget værd, Peter H - osv. kom ud med et bud
vh
vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar
#5
Hej.
Joh det har da en værdi, men ud fra de billeder vil jeg ihvertfald ikke give noget bud på værdien. Skal vi ind på værdi vil jeg have det i hånden, for hvor og hvordan er det brugt.... Icon_e_confused ikke alt er brugt lige pænt et punselsæt er nogle gange som nyt og andre gange lige til at smide i skrot bunken, så er prisen jo derefter...
Øverste billede er der drejestol, rulleforsænker eller topfræser, indgribningscirkel, bøjlefræser/pendangfræser, går udfra det er en slibesten i kasse, en kasse medbringere, en stenlup samt lidt man ikke kan se hvad er.
Midterste billede:
Punselsæt, og næste kunne være et cylinderpunselsæt i kasse, topfræser/rulleforsænker sæt, hammer, gevindværktøj gevindbakker, fatteværktøj til stenfatninger, kan være åbnere og lukkere og fræsere,
Nederstebillede: Rolerstol til polering af tappene på små hjul, med bue, skruepolerer, . . . . . er ikke sikker, men muligvis en tap-i-boremaskine og sidst en æske med tre fatningslukkere.
Forklaring til hvordan værktøjet bruges..... ja den tager vi som aftenskole undervisning en mørk nat.... <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Der er næppe noget i verden en mand ikke kan lave lidt dårligere, og sælge lidt billigere.
Den som alene ser på prisen, er denne mands lovlige bytte...
John Rusel 1819-1900

Instagram: https://www.instagram.com/denrigtigeurmager/

Mvh
Lars

Svar
#6
Jeg har set lidt på billederne og må også sige at det ikke er "Guld". Kun en ting falder i øjnene som kan have lidt værdi. Det er "Indgribningscirklen" Jeg ville byde kr. 2000,- på det hele.
Jeg har selv til salg. Et komplet sæt fræsere til hjul og drev. Hjulfræserne er knivfræsere. Det er til cycloidetænder. Alt er i fin stand.
Vil nogen give et bud ?
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)