Speedmaster avis
#1
Jeg leder efter den speedmaster avis der udkom for et stykke tid siden.
Fandt én igår i Lyngby Storcenter, men de ville kun udlevere den ved samtidigt køb af en speedmaster.

Er der nogen der ved hvor jeg kan opdrive et eksemplar af denne avis?

Lund
Svar
#2
Me to...på Fyn??
"It's better to have a need-not, than to need a have-not" Icon_cool

IMHO
John
Seiko MM300 + "Atlas"
Omega 2xSpeedmaster + 2xSeamaster
Looking for: Fundings


Svar
#3
Samme her..

Var inde i uhrmageriet sidste fredag hvor de heller ikke havde nogle, de havde rent faktisk kun fået tre eksemplarer da den udkom!?


Hilsen
NW
Svar
#4
Måske er det et stort NO NO med copyright o.s.v.

Men hvis der er nogen der har et eksemplar jeg kan låne, så kan måske få taget en helt ok kopi i trykkeriet på mit arbejde.

Hvis det er imod reglerne for copyright for den pågældene avis, så er dette selvfølgeligt ikke aktuelt.

Lund
Svar
#5
Sådan sagt mellem os, så gad jeg ikke sætte det store i værk for at skaffe en. Eneste interessante er en oversigt over visse modeller, men ellers er det bare nogle store space-billeder uden meget ur-info Icon_e_sad Tror alle forhandlere har fået tre stk. Så de fleste har jo nok allerede foræret dem væk.

/Mads
Svar
#6
Må stort set erklære mig enig med Mads. - Der er kun (egentlig) tekst på for- og bagside.

... Ellers består de enkelte opslag blot af nogle fremragende månefærds billeder, der breder sig over begge sider.
"avisens" format er akavet, en side er: 35 cm x 56 cm, hvilket måske kunne vanskeliggøre kopiering.

Et af opslagene er den beskrevne oversigt over udvalgte Speedmasters.
İmage

Avisen har en henvisning til Omegawatches.com/speedmaster, der ganske vist ikke rummer avisens indhold; men ellers alt om Speedmaster. - I øvrigt i en formidabel web kvalitet.

Ur entusiaster er totalt uberegnelige. F.eks. er det set, at samlere har sat himmel og jord i bevægelse for at finde et (merchandise)anker af sprøjte støbegods.
I erkendelse af denne uberegnelighed, stiller jeg gerne mit "avis" eksemplar til rådighed for kopiering.

Jeg kan ikke forestille mig, at Omega ville have noget mod denne ukommercielle anvendelse af deres materiale, navnlig under indtryk af at vi er "kuldrede" med urene, og køber dem i rå mængder.

Med venlig hilsen - Geodoc
Svar
#7
Ja samlere er ikke altid helt "efter bogen" <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> Det seneste skud af tåbelige samlet accessories til salg er dette Comex julekort Icon_rolleyes

[url]"http://www.network54.com/Forum/207673/message/1259589322/FS+-++1981+Comex+X-Mas+Greeting+card+%21" onclick="window.open(this.href);return false;">http://www.network54.com/Forum/207673/m ... g+card+%21[/url]

Ok Rolex har leveret ure til Comex, men derudover har julekortet intet med ure at gøre. 100 euro og det var betalt <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->

/Mads
Svar
#8
Prøv hos Hvelplund i Cityarkaden på Vesterbrogade. Der fik jeg en for en for et par uger siden.


Mvh Bjarne
Svar
#9
Har lige en lille update ang. Speedmaster avisen.

Den 4, december sendte jeg en mail til omega hvori jeg spurgte om jeg kunne få sendt avisen,
Idag fik jeg så svar fra deres "sales cordinator" som bad om min adresse . Det er da service Icon_e_smile



Hilsen
NW
Svar
#10
jeg har måttet give 35 kr for den - og ja - en tynd kop the.....

//
Icon_+1
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)