9.000 kr spørgsmålet.
#1
Hej Urforum.

Jeg har iagttagede en del opslag herinde fra, i det jeg synes ur verden er en spøjs verden. Der findes ure til næsten ingen penge og, der findes ure i et prisniveau, som ikke almindelig danskere kan opnå. Det er sjovt at tænke på at denne verden, er blevet så stor, i det at et ur bare skal vise tiden. Nå, men nok om det. Jeg har brug for jeres hjælp.

- Som sagt, så har jeg læst en del på forumet, så jeg kender næsten alt til mekaniske ure, kinetic og quartz ure.
Jeg har fået tildelt 9.000 kr. til et ur af min dejlige kone, og nu står jeg i den situation, at jeg ikke vil smide 9.000 kr ud af vinduet i form af at jeg ikke kender tilstrækkelig nok om ure. Mange af jer herinde har ure op i en prisklasse, jeg nok aldrig vil kunne få fingrene i.

Det bliver mit første ur!

Jeg er en mand på 27, så uret må gerne være lidt mode præget. Herunder, er gamle omega ure ikke min stil.
Urets størrelse må gerne være på 42 u/m krone.
Uret skal helst være mekanisk
Uret må meget gerne have noget i urskiven, speciel dato visning, stop ur, power-reserve m.v. Det skal helst ikke være clean.
Rem og lænke har ingen betydning - det kan altid skiftes.

Uret må gerne være lettere brugt - men helst af nyere dato, og meget gerne nyt.

Jeg ved godt at i har fået mange af disse indlæg - men jeg håber derimod at få nogle fine besvarelser. Jeg har været på besøg hos en del urmagere - uden held i at kunne finde, uret!

For at gøre det hele nemmere, kan i evt. vise mig hvilket ur i ville vælge der matcher overstående.


Mvh
Johnny Bertelsen
Svar
#2
Velkommen til denne forunderlige urverden, Johnny.

Mulighederne er mange, svarene vil derfor nok varierer en del.

Er det et dressur/pænt ur, eller dykkerur/sportsur du er på udkig efter?

Jeg er selv mest til dykkerure, så jeg vil foreslå et Breitling SuperOcean.

İmage

Det er vandtæt indtil 1500 meter, køb en gummirem og uret skifter karakter. Smid evt. en god læderrem på.... Der står en del på skiven, så helt clean er den bestemt ikke. Uret måler 42 mm uden kronen.

Du kan finde uret fra 7000 kr. af, men så er det nok 6-7 år gammelt. Et par år gammelt ligger på 9000-10000 kr. i flot stand. Gensalgsværdien er også fornuftig på denne model! Nyprisen ligger på lidt over 18000 kr. Så der er bestemt fornuft i at finde et lettere brugt eksemplar.

Claus
Svar
#3
Tak for svaret.

Jeg glemte at skrive det i farten. Det må meget gerne være et sports/dykker ur - Men også gerne et pænt ur. Dvs. ikke et ur, der stråler af at "jeg kan klare 10 km dykning". Icon_smil

Jeg havde selv kigget på et Breitling SuperOcean, hos en urmager. Men prisen var af hvad jeg kan huske oppe mod 15.000 kr - som nyt.
Svar
#4
JohnnyBertelsen Skrev:Tak for svaret.

Jeg glemte at skrive det i farten. Det må meget gerne være et sports/dykker ur - Men også gerne et pænt ur. Dvs. ikke et ur, der stråler af at "jeg kan klare 10 km dykning". Icon_smil

Jeg havde selv kigget på et Breitling SuperOcean, hos en urmager. Men prisen var af hvad jeg kan huske oppe mod 15.000 kr - som nyt.
Med lænke, over 18000 kr..... Hvis du vil have lænke, så køb uret med lænke med det samme. Det er den billigste løsning. En gummirem til Breitling koster ca. 600 kr. Lænken over 3000 kr.
Svar
#5
Velkommen til forumet, Johnny.
Nemt spørgsmål... med det forbehold at du kan lide dykkerure. De er i hvert fald i mode og en af de billigste COSC certificerede ure som både ser godt ud og er robust er Omega Seamaster.

İmage

Du kan altid finde et med box & papers i pæn stand for ca. 8K. Prøv salgsiden her på vintageure.dk.
Hilsen John
Mvh. John - nu under det sorte flag*.
(*Jolly Roger, ikke IS !  Icon_blink )
Svar
#6
Tio Malo Skrev:Velkommen til forumet, Johnny.
Nemt spørgsmål... med det forbehold at du kan lide dykkerure. De er i hvert fald i mode og en af de billigste COSC certificerede ure som både ser godt ud og er robust er Omega Seamaster.

Det ville også være mit umiddelbare bud. Det har ikke så "travl" en skive som du efterspørger, men det er et super lækkert ur.
Og hvis du vælger et sådan, er der også altid en god gensalgsværdi hvis du fortryder Icon_e_wink
Svar
#7
Jeg plejer at anbefale Omega Speedmaster Professional når vi taler ure i 10 k klassen. Den rammer ikke 100 % dine krav, men er en super allrounder med en fed historie. Du får i mine øjne ikke bedre ur for pengene i det prisleje.

Alternativt vil jeg også mene Seamasteren som John har vist er et godt valg. Breitling er ikke lige min stil, men det er jo en smagssag. Rent funktionelt er der intet at komme efter og de laver ganske udmærkede ure.

Skal du have max. value for money er det et brugt Omega du skal gå efter. Der er i mine øjne ingen andre der kan være med på samme kvalitetsniveau og matche deres priser.

/Mads
Svar
#8
Lige et par billeder til, af 2254

På natorem
İmage

På Armen med nato.
İmage
Svar
#9
fjol Icon_e_wink
Svar
#10
Omega'en er "kun" vandtæt indtil 300 meter.... Tøseur <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> Næ, et herreur er MINDST vandtæt indtil 1500 meter...... Icon_mrgreen

I meget pæn stand og ret nyt, bliver det lidt svært at finde Omega'en til 9k..... De går ofte til 10k, men man kan jo være heldig...
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)