Tissot PR-516
#1
Faldt lige over dette lækre vintage Tissot.
Jeg bleve overresket over hvor flot skiven var, den har en meget flot grønlig farve, som skiver lidt efter hvor man holder uret.
Ellers ser det ud til at uret er i god stand og det tikker bare det ud af, så alt i atl tror jeg, jeg har gjort en fin handel.
Eneste øv er at lænken ikk er orginal, men sådan er det jo engang i mellem.

Håber i kan li det.

İmage
İmage
plus aura plus, telle est la vie.
İmage
Svar
#2
Jeg kan også godt lide PR516 modellerne. Der var et hav af forskellige dengang, både manuelle og automatiske. Har selv et af hver slags. Har også haft svært ved at finde passende lænker, så jeg har monteret remme, men lænken på dit ur klæder det fint synes jeg. Værket i dit ur er sikkert sådan et her:

[url]"http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?10&ranfft&0&2uswk&Tissot_784_2">http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... ssot_784_2[/url]

Designet har jo fået en renæssance i PRS516 modellerne, som dog er lidt større (PR516 er ikke voldsomt stort), men stadig i samme stil:

[url]"http://www.timeway.eu/images/Tissot-PRS-516-1.jpg">http://www.timeway.eu/images/Tissot-PRS-516-1.jpg[/url]

Priserne ligger så vidt jeg husker fra omkring 2000,- for det billigste quartz og optil ca. 6500,- for det dyreste chrono med valjoux 7750. Fede og sportslige ure med temaet motorsport.

Held og lykke med uret!
---
Tommy
Svar
#3
Okay tak for info Icon_e_smile

Ved hva ville være er god pris for dette ur, skal bare lige se om jeg blevet snydt Icon_e_smile
plus aura plus, telle est la vie.
İmage
Svar
#4
Tja, det er svært at sige. Der er mange faktorer der spiller ind. Efter sigende var det ikke et af Tissot's dyre ure da det var nyt, men omvendt set er der heller ikke så mange i udbud, hvilket også godt kan smitte af på prisen. På QXL (ved godt at det ikke er den mest pålidelige reference) plejer de at få hammerslag på 3-500 kr alt efter stand og funktionalitet. Skal du købe et sådant ur hos en urmager inkl. service osv. havner vi nok oppe i nærheden af de 1500 kr. Men en handel på ebay og lignende sænker prisen en del, da man ikke står med uret i hånden og derfor kan have svært ved at vurdere den generelle stand. Max 500 kr er nok ikke helt ved siden af i denne sammenhæng, hvis man har sælgers ord for at det er fuldt funktionelt. Og lad os så høre hvad du måtte slippe for uret Icon_e_smile
---
Tommy
Svar
#5
sælger sagde det det fungerede helt som det skulle, og han holdt ord, det fungere perfekt.
men nu til prisen. jeg gav 471 kr med fragt Icon_e_smile
plus aura plus, telle est la vie.
İmage
Svar
#6
Hej

Tissot PR 516, går der cirka 13 på dusinet af, for dem er der stakke af ved enhver pensioneret urmager. Icon_e_smile

MVH Peter
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)