Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
ØH - tja - f.ex en lille støvtråd på det forkerte sted kan ha stoppet det - men så var det nok også startet hvis du havde puster ned i maskineriet et støvfrit sted - Det kan naturligivs også være så gammelt at olien var stiv et eller andet sted så den stoppede det, men ikke sandsynligt hvis den går flot nu - og så kan den ha fået et slag som trods stødsikring har fået balancen til at sidde lidt skævt - og din aktivering af sek viseren fik balancen till at svinge (men igen så havde et pust nok gjort det samme i så fald - og så kan sekundviseren have siddet i spænd efter et slag - og og - der er muligheder nok, men glæd dig over den går og håb den går korrekt og længe
Husk vennen på at det måske ikke ligefrem er vandtæt mere
vh
•
Svar: 1,494
Tråde: 33
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jan 2006
ups. Så dig ikke der John...
Min oprindelige post(som burde have været før Johns! <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> ):
Udfra hvad du siger kan man komme med mange forklaringer. Det er svært at diagnostrisere et ur med sikkerhed uden at have det i hånden. Nogle problemer er lettere end andre, men med det info du skriver her vil der være mange muligheder åbne.
En kunne dog være at der er dårlig kraftoverførsel i løbeværket pga. snavs(og du skubbede hjulet forbi det, og maste snavset fladt/væk/whatever), et andet kunne være dårligt justeret eschappement (sådan så det halter en smule, og du fik det skubbet igang med kraft) osv osv.
Men hvis uret har stoppet uden nogen åbenlys grund, og det blev sat igang igen med et dask på sekundtviseren, så brude det nok efterses af en urmager. Hvis der nu er et problem som bør løses.
•
Svar: 126
Tråde: 27
Modtaget Likes: 0 i 0 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Jun 2007
Tak for svarene
Har også nævnt at han måske skulle tage til en urmager med det, men som han selv sagde " If it ain´t broke don´t fix it" Efter jeg havde sat det igang.
•
Svar: 11,784
Tråde: 233
Modtaget Likes: 12 i 12 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Tobias Skrev:Tak for svarene
Har også nævnt at han måske skulle tage til en urmager med det, men som han selv sagde " If it ain´t broke don´t fix it" Efter jeg havde sat det igang.
Det er også en helt OK beslutning hvis det går normalt nu
vh
•
Svar: 6,268
Tråde: 32
Modtaget Likes: 3 i 3 svar
Givet Likes: 0
Tilmeldt: Dec 2011
Hej
Det lyder meget fornuftigt. If it dont broke dont fix it.
MVH Peter
•