Et Glashütte Original til kr. 1000,- ?
#1
Så er den gal igen på Lauritz.

[url]"http://www.lauritz.com/Item/Item.aspx?LanguageId=1&ItemId=1109931&nBids=5&ReturnUrl=http%3a%2f%2fwww.lauritz.com%2fItemList%2fItemList.Aspx%3fSTA%3d3%26FText%3dglash%25c3%25bctte%26LanguageId%3d1%231109931">http://www.lauritz.com/Item/Item.aspx?L ... %231109931[/url]

Jeg har mine stærke tvivl om ægtheden af dette ur. Er de i auktionsfirmaet virkelig så dumme at de prøver at sælge åbenlyse forfalskninger, så burde de politianmeldes.

Skulle uret mod både min, og åbenbart også imod auktionshusets forventninger, være ægte, så er vurderingen da vist lidt ved siden af.

Eller skal vi dog blot tage det som en indikation på at de godt ved at det er en dårlig fake de sælger?
Svar
#2
Det er en kopi længere er den vist ikke. Det er vist almindelig kendt at disse auktionshuse ofte lukker ting igennem som er kopier. Det være sig møbler, malerier, ure osv. Dette er blot endnu et af slagsen. Jeg har opgivet at gøre noget, men advarer blot folk om at købe ting på disse auktioner med mindre de selv ved noget om sagerne.

Det er en smøre uden ende og selv kraftige anklager gennem medierne er åbenbart ikke nok til at de får ansat nogle hæderlige vurderingseksperter Icon_cry

Problemet ved at politianmelde Lauritz ligger så lidt i, at de vasker hænder og slipper godt fra ALT, hvorimod sælger af uret sidder i saksen og kan blive anklaget for salg af kopivarer. Kender selv til en sag hvor Fritz Hansen gik i flæsket på sælgeren trods han intetvidende havde indleveret nogle møbler hos Lauritz, som viste sig at være kopier. Lauritz er blot formidler og gik fri trods deres "eksperter" havde vurderet møblerne som ægte og solgt dem. Så pas også på når I sælger på auktioner. Deres manglende vurderingsevner kan komme til at koste jer dyrt hvis I ikke selv ved hvad I sælger.

/Mads
Svar
#3
Ja, det er vel ikke altid at de er de skarpeste knive i vurderingsskuffen, nedenstående er klippet fra deres hjemmeside:
"Er du tvivl om værdien af dit indbo, kunstværk, møblement eller samlerobjekt...?
Benyt vores emailservice og spørg en af vores mange kvalificerede eksperter."

Dog har de vel ramt lidt i overkanten af disse to med en vurdering på kr. 1000 Icon_e_smile
Svar
#4
kvalificerede eksperter my ass... Icon_evil Undskyld sproget, men det er vist desværre det eneste ordvalget der kan beskrive min mening og deres evner til at vurdere ure.

/Mads
Svar
#5
...det må man sige

Og sjældent har jeg da set en mere søle fake af et ur.

Men det der kan virke mest overraskende er da så vurderingen. Den "lave" vurdering peger da med al tydelighed i retning af at Lauritz ved det er en fake! præcis som HJunker antyder. I dette tilfælde bør Lauritz da ikke kunne slippe igennem, som om de handler i god tro - og sende aben videre til sælger!

/Jesper
Svar
#6
Mads Gjødesen Skrev:kvalificerede eksperter my ass... Icon_evil Undskyld sproget, men det er vist desværre det eneste ordvalget der kan beskrive min mening og deres evner til at vurdere ure.

/Mads
ENIG - og det gælder ikke kun ure

Ild Skrev:Den "lave" vurdering peger da med al tydelighed i retning af at Lauritz ved det er en fake! præcis som HJunker antyder. I dette tilfælde bør Lauritz da ikke kunne slippe igennem, som om de handler i god tro - og sende aben videre til sælger!

/Jesper
og ENIG
vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar
#7
Når dét så er sagt, kan det altså også være en fordel at vide mere end auktionshuset. Det sker skam at de sætter ting til salg (ikke nødvendigvis ure) som beskrives dårligt og sættes for lavt... og som jeg køber med et smil på læben... <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->

Læren må være at man ikke skal byde på nogetsomhelst medmindre man ved PRÆCIS hvad man byder på. Jeg ved ikke meget om ure endnu, men har andre specialer hvor jeg er "eksperten".

Det er skøøønt at være ekspert Icon_e_biggrin
Svar
#8
"Begge ure fungerer tilsyneladende"

Er Lauritz i tvivl om urene går?
Svar
#9
Jeg har set mange fakes uden at der er blevet taget erfære så tror du kryber let uden om hvis fælden klapper siden de fortsætter ufortrødent.

Med en beskrivelse som "Begge ure fungerer tilsyneladende" har de da ikke lovet for meget Icon_e_wink Sørgeligt...mere er der ikke at sige til det. Jeg vil hellere købe i dba eller loppemarked end på de auktioner. Det siger vel lidt om respekten til deres varer, vurderinger og beskrivelser Icon_e_confused

/Mads
Svar
#10
Auktionen er annuleret, da Glashütten ikke er original !! Så er der da i hvert fald en afdeling, der er villig til at indrømme fejltagelser og lukke åbentlyse fejlagtige auktioner.
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)