05-02-2012, 09:01 PM
Joepete Skrev:Jeg tillader mig at tænke lidt ud over de krav, som du ellers opstiller, Peter - håber det går an <!-- s:oops: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_redface.gif" alt=":oops:" title="Embarrassed" /><!-- s:oops: --> Mit forslag bunder i mit kendskab til dine præferencer samt de få snakke vi har haft sammen. Du virker til at holde af både historie og et godt værk, og du har også en forkærlighed for vintage Omega. Derfor vil mit forslag være en en Speedy cal. 321. Den vil kunne gøres dressy med en lækker croco rem, og den kan samtidig holde til at blive brugt til hverdag. Du har så også lidt penge til overs, som du kan købe et andet fedt ur forGod vind med projektet <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->
Helt i orden, John
Mine kriterier er ikke endegyldige og kan godt flyttes !
Du har ret i, at jeg har en forkærlighed for vintage og at jeg fascineres af historie og af kvalitetsværker. Et 321 Speedy er et fantastisk ur og vil også være en god kandidat, ligesom et Rolex Daytona med et El Primero værk også ville være det
Uden at jeg vil afvise det fuldstændigt, så er jeg dog lidt i tvivl om, hvorvidt et Speedy ikke vil være lige lovlig meget til "tool-siden" !
/Peter
"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"
"The darkest places in Hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crisis" - Dante Alighieri, "Divine Comedy"

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)