Afstemning: Skal sommer/vintertid afskaffes?
Nej, det skal fortsætte som hidtil
Ja, vi skal beholde sommertiden
Ja, vi skal effektivt bibeholde sommertiden, men tilpasse uret så kl. 12 er teknisk/videnskabelig korrekt
Ja, vi skal beholde vintertiden
Er ligeglad
[Vis resultater]
 
 
Sommer/vintertid
#4
olof Skrev:Om vi så beholder sommer eller vintertid, er jeg egentlig ligeglad med, men den der skift bør afskaffes.

Med hensyn til kl. 12 - det er da virkeligt ligemeget. Husk nu på, at samme tidszone som vi ligger i, bliver brugt hele vejen fra Polens østgrænse til Portugals kyst. Vi er jo egentlig kun heldige, at her passer den nogenlunde med kl. 12.

Det er rigtigt, at af praktiske årsager skal vi have tidszoner. Ellers bliver det jo som i helt gamle dage hvor hver en længdegrad (hver by) sin egen lokale tidszone. Det var mig bekendt først med jernbanen at vi begyndte at koordinere tiden i nogle praktisk overkommelige zoner.

Det er også rigtigt, at vi i DK tilnærmelsesvis har normaltid (vintertid) meget tæt på soltiden, da vores tidszone tilhører 15. østlige længdegrad, som gennemskærer Bornholm.

Min pointe med effektivt at beholde sommertiden er at hvis vi normalt spiser frokost kl. 12:00-12:30, så spiser vi om sommeren fra 15 grader før til 7,5 grader før solen når sit maximum, hvor om vinteren gør vi det fra 0 grader (altså fra sol maximum) til 7,5 grader efter. Ved effektivt at beholde sommertiden vil vi stadig spise frokost fra 15 grader til 7,5 grader før maximum, men vi kalde tidspunktet for det, det rigtigt er der hvor vores tidszone hører hjemme. Ellers skulle vi jo også til at skyde nytåret ind 1. januar kl. 1 om natten og det vil jo nok undre en del <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->

Det er i virkeligheden slet ikke så mærkeligt når især spanierne og portugiserne både står op sent, møder sent, får sent fri og spiser aftensmad sent. Det er som du siger, fordi deres tidszone reelt ikke passer særlig godt med soltiden, men det har folk det bare med at glemme. OK, det er måske ikke hele forklaringen, men en pæn del af forklaringen ligger dér. Hvis de nu fik tidszoner der svarede bedre til soltiden ville det pludseligt ikke være så sent for os danskere alligevel <!-- s;) --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_wink.gif" alt=";)" title="Wink" /><!-- s;) -->
Mvh Morten
- Et skibschronometer? - Når man ikke kun sejler i sin egen sø!


Svar


Beskeder i denne tråd
Sommer/vintertid - af McAllan - 02-11-2011, 11:23 PM
Re: Sommer/vintertid - af olof - 02-11-2011, 11:57 PM
Re: Sommer/vintertid - af Geodoc - 03-11-2011, 01:25 AM
Re: Sommer/vintertid - af McAllan - 03-11-2011, 09:40 AM
Re: Sommer/vintertid - af hannover_dk - 03-11-2011, 09:19 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)