Omega Seamaster COSC ???
#2
svært. Her er den ref fist som en cosmic - men der er jo ikke billede af bagkassen, og som du skriver, der er ikke noiget hos Omega der viser den ref.
http://www.flickr.com/photos/45306161@N03/4309253406/
Hos Ofrei, kan man bestille glas med gylden ring til både 166.028 og 166.0028 - men man kan jo ikke se hvad det er for et ur.
Her står dog det interessante, at det er et glas der findes både med "date window lense" og uden, og det synes jeg ikke passer med uret, at det skulle ha eksisteret med sådan en linse over datoen.

Også her http://www.thewatchforum.co.uk/index.php...opic=57360 virker den ref som en cosmic, og man kan få det der specielle åbner værktøj til den.

Jeg tror derfor nok kassenummeret må være forkert. Det kan jo ikke være sådan, at det er en bagkasse fra en cosmic med det nummer, så hvad der er sket ved jeg ikke, men jeg ville dels bede om billede af ref, dels bedre billede af skiven, for måske at kunne vurdere om den er original.

Jeg tror bestemt din ref er til en cosmic - det fremgår flere steder under google - cosmic eller omega 60 - og ikke til den du viser

Lad os høre

vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar


Beskeder i denne tråd
Omega Seamaster COSC ??? - af dwndler - 25-08-2010, 05:37 PM
Re: Omega Seamaster COSC ??? - af hannover_dk - 25-08-2010, 07:01 PM
Re: Omega Seamaster COSC ??? - af dwndler - 25-08-2010, 08:41 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)