Anbefalinger i kr. 3-4000 klassen
#2
Der er masser af vintage muligheder. Du taler om et mærke som i ex 1970 tiden lavede fremragende egne værker (inhouse) som kan købes i den prisklasse du ser efter.
Per Baun er en helt oplagt kontakt for dig. Han har masser at vise, alle typer og modeller fra den tid groft sagt. Geneve er dress ure - constellation de dyreste - seamaster mere sport, men der er så mange muligheder, at du da ikke må tilføre din mekaniske speedmaster selskab at den nyere Omega quarts for at blive i den prisklasse du vil.

Kig også på køb og salg under http://vintageure.dk hvor du vælger Omega og derefter den model du vil se efter, og så trykker SØG. Der vil du se en del af Per Bauns ure også + mange andre gode. Når jeg nævner Per her specifikt er det påp grund af hans store viden om netop den type Omega du søger, hans evne til at finde noget i den udvalg du søger + hans bytte service, hvor du kan låne et ur at ha på armen en tid inden du bestemmer dig. Du kan evt også sende baun en pb via forummet her, men han dukker nu nok snart op i svarrækken. Han sover bare længe idag Icon_e_smile

Du kan også finde vintage omega dress på ex ebay, men er du pivet med at det skal være originalt, har du klar risiko for at få noget med ændret skive, andre værker osv. Den risiko er langt mindre her på vintageure.dk, til gengæld kan du nok finde det billigere i nogle fald på ebay.

Hold dig til mekanisk, du kan få MASSER af ur i 3-4000 kr klassen med flotte forgyldte holdbare værker til 4.000 kr vintage Omega eller andet vintage
Størrelsen til gengæld, vil være 34 mm uden krone som et snit, og det er lidt mindre end ure er idag, det skal du så kunne leve med, men det virker du indsat i allerede.
Lad os følge din jagt, og link gerne til ure du kigger efter - du er på helt ret spor
vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar


Beskeder i denne tråd
Anbefalinger i kr. 3-4000 klassen - af TDN - 12-12-2009, 11:45 AM
Re: Anbefalinger i kr. 3-4000 klassen - af hannover_dk - 12-12-2009, 12:36 PM
Re: Anbefalinger i kr. 3-4000 klassen - af Geodoc - 12-12-2009, 02:15 PM
Re: Anbefalinger i kr. 3-4000 klassen - af TDN - 12-12-2009, 02:29 PM
Re: Anbefalinger i kr. 3-4000 klassen - af baun - 12-12-2009, 04:43 PM
Re: Anbefalinger i kr. 3-4000 klassen - af TDN - 12-12-2009, 05:03 PM
Re: Anbefalinger i kr. 3-4000 klassen - af TDN - 12-12-2009, 05:23 PM



Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)