09-12-2009, 03:58 PM
TDN Skrev:JohnFyn Skrev:Forrygende historie synes jeg....går ikke ud fra at du vil sælge det fine ur - det vil være synd og skam!
Hej!
Nej! det skal ikke sælges, det har jeg også lovet min far. Mit største problem er at jeg ikke nænner at bruge det dagligt så jeg må nok se mig om efter et hverdagsur, men det kunne jo så blive et andet Omega urNu er interressen vakt.
Mvh
Thomas
Du skal da endelig bruge uret. Det er et forrygende ur, som bestemt fortjener at blive brugt. Det er jo hverken mint eller NOS - så almindelig daglig brug tager det ikke skade af!
Jeg bruger med stor fornøjelse dette - når det altså ikke lige er overe hos Peter (og det er det nu) for at blive verificeret.
Super hverdagsur. Til fest skal det være et guldur - en Constellation, men det er en helt anden snak!
Beskrivelse:
Mærke og model: Omega Speedmaster professionel.
Årgang: 1967
Kasse: Rund, stål, i fin stand
Højde: 14,4 mm
Diameter: 42 mm uden krone
Skive: meget fin stand
Rem: Læder rem med original vintage spænde
Caliber: 321
Caliber nr.: nnnnnnn
Ref. Nr.: 145.012 - 67




vh Baun
Se min samling og profil
Profil
Constellation
Genéve
Seamaster
Øvrige Omegaer
Profil
Constellation
Genéve
Seamaster
Øvrige Omegaer

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)