08-07-2009, 11:04 AM
Micki Jensen Skrev:Hej PeterHej Micki - Du er nu med på den opdaterede deltagerliste øverst i tråden.
Jeg vil rigtig gerne komme, men det bliver ikke druk for mig - min kone er sat til at føde en uge efter, så må heller være klar hvis hun ringer <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Køre fra Århus C, så hvis der er nogen der skal have et lidt, siger i bare til.
Hilsen Micki
Har du brug for yderligere informationer, mailer du blot til kontakt linket øverst i tråden.
Hvad angår minus-druk, kan jeg forsikre, at det sagtens går uden. - Sidste år blev jeg stoppet af en motorcykel betjent.
Sted: Øde landevej langs med Ryom Å på Djursland
Tidspunkt: Kl. 17:35
Køretøj: Orange kleinbus læsset med arbejdsredskaber og surret gummibåd på taget.
Personer: 2 mænd iført orange sikkerhedstøj.
Betjentens ræsonnement: Hjemkørsel efter fyraftensbajere.
Efter den rituelle fremvisning af gyldigt kørekort, spørger betjenten: "Har du drukket?"
Jeg udbryder overrasket, "Neiii" - for jeg havde forestillet mig, at det var køretøjet eller læsset, der var interessant.
Betjenten ser mistroisk på mig, og spørger: "Hvornår har du sidst drukket alkohol".
I nøje overensstemmelse med sandheden siger jeg: "Den 28 april 2002".
Nu ser betjenten på mig, med det der blik - "Hva' fan', ska' han være fræk!"
... så forklarer jeg, at det faktisk var datoen, hvor jeg indså, at nu havde jeg endeligt fået drukket alt alkohol, med Geodoc's navn på.
Med ny forståelse og et blink i øjet ser han på mig, og siger: "Ja! - Så må det nok være ude af kroppen - God tur"
I festligt lag, kan det selvfølgelig godt undre mig, at nogle svagdrikkere bliver grødede i stemmen og usikre på benene, allerede inden 20 pilsnere.
.... Men det tilskriver jeg manglende træning.
Med venlig hilsen - Geodoc
(Peters koordinations sekretær)

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)