07-06-2009, 03:18 PM
Sociologen Skrev:Jeg har allerede en ”diver til det grove” – et modded MonsterSå jeg vil gerne sætte de ca. 20K i ét ur til det 'pæne'
Jeg tror du skal gøre dig klart om uret skal være stilrent, klassisk og enkelt af en dykker at være. Hvis det er tilfældet er Omega PO med sort krans absolut svær at komme udenom. Men - ja, det betyder jo samtidig at der ikke er så meget spræl i den.
Hvis der skal være mere spræl i det, så ville jeg helt sikkert gå efter en IWC. Stadig ren i design. Helt sig selv og med lidt mere tool over sig end Omega PO.
Personligt finder jeg både en ganske almindelig Seamaster Prof. 300 samt en Rolex sub. smukkere end begge ovennævnte, men dem mener du jo er for små (hvad jeg har svært ved at se og forstå, men alligevel kan akceptere), så de er jo dømt ude.
Jeg husker iøvrigt stadig Claus T. oplevelse af den første Rolex Sub. - For lille, for let, for spinkel, ikke ur nok..... senest hører jeg Claus sige: man må jo ikke forveksle tyngde, størelse og vægt med kvalitet!
vh Baun
Se min samling og profil
Profil
Constellation
Genéve
Seamaster
Øvrige Omegaer
Profil
Constellation
Genéve
Seamaster
Øvrige Omegaer

![[-]](https://urdebatten.dk/images/collapse.png)