Et surt opstød og tak for nu.
#1
Efter at have læst en tråd omhandlende et faktum, at vi åbenbart altid betaler told og moms når vi køber ure og andet ur relateret, må jeg bare igen konstatere, at det bliver for helligt i min verden - desværre. Jeg kan ikke tro at folk altid sørger for at betale told og moms, men ak jeg kan tage fejl! Det nævnes nok som et godt råd, men når det sker, ender trådene ofte i kasten med mudder, så derfor kunne det måske være en løsning at man skrev en PB, når man lige ville gøre vedkommende en tjeneste og huske dem på, at der jo skal betales told og moms!

Men man fik selvfølgelig det ud af det, at "forumspolitiet" fik muligheden for at smide en af brugerne ud herinde fra - en bruger jeg ikke kender, men som ofte kom med skarpe svar, men altså vi er vel voksne mennesker og jeg kan grinne <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> af det!

Så nej forstår ikke rigtigt hvad der til tider sker herinde, men det er tydeligt at der foregår en del klap på skulderen, hvilket i min verden ikke skal være en del af et åbent forum, men igen bare min mening.

Jeg ved egentlig ikke hvor jeg vil hen med mit emne, men vil gerne bede redaktørerne om helt at slette min profil - for helt ærligt så gider jeg ikke at blive udelukket af forumpolitiet, så tager derfor selv konsekvensen.

Tak for en god tid herinde.

Torben
Svar
#2
Som jeg læste tråden, var det ikke vedkommende (Watchfreak2003), der henviste til at man jo bare kunne smugle uret ind der blev smidt ud, men vedkommende (Bent540), der hidsede sig op over en munter bemærkning, der røg i svinget. Iøvrigt efter flere advarsler, så vidt jeg er bekendt.

At opfordre til ulovlige handlinger hører ikke hjemme på et offentligt forum. Hvad folk så gør i det skjulte, er op til folks egen samvittighed. Men man bør ikke opfordre andre til den slags i det offentlige rum. Det er bare dumt og dårlig stil. Længere er den vist ikke... Tror såmænd ikke nogen prøver at spille hellige her.

Men tak for denne gang Torben!

/Mads
Svar
#3
C´mon Torben Icon_e_confused

At forums ejere/moderatorer en gang har meldt ud at de ikke ønsker al den snak om omgåelse af gældende lovgivning burde være nok.
Der går ikke EN uge uden der bliver spurt til det.
Hav dog lidt respekt for deres ret til at bestemme over deres forum.

Jeg er sgu også begyndt at blive træt af, at det eneste det handler om er, hvordan man bedst muligt snyder.
Så hold det dog for dig selv hvis du vil snyde (jeg mener ikke dig personligt, Torben, men generelt)


Mht. til udelukkelsen af den omtalte bruger, så er det jo deres rettighed og IMHO var der ikke EN kommentar fra ham, uden en slet skjult provokation.
Så kald mig endelig rygklapper, men jeg synes det er helt fint Icon_e_surprised

Til sidst vil jeg dog sige at udelukke sig selv, er noget pjat......
Bliv hængende, så kommer lysten nok igen Icon_e_wink
Svar
#4
Mr. Korsbek! Skrev:Efter at have læst en tråd omhandlende et faktum, at vi åbenbart altid betaler told og moms når vi køber ure og andet ur relateret, må jeg bare igen konstatere, at det bliver for helligt i min verden - desværre. Jeg kan ikke tro at folk altid sørger for at betale told og moms, men ak jeg kan tage fejl! Det nævnes nok som et godt råd, men når det sker, ender trådene ofte i kasten med mudder, så derfor kunne det måske være en løsning at man skrev en PB, når man lige ville gøre vedkommende en tjeneste og huske dem på, at der jo skal betales told og moms!

Men man fik selvfølgelig det ud af det, at "forumspolitiet" fik muligheden for at smide en af brugerne ud herinde fra - en bruger jeg ikke kender, men som ofte kom med skarpe svar, men altså vi er vel voksne mennesker og jeg kan grine <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: --> af det!

Så nej forstår ikke rigtigt hvad der til tider sker herinde, men det er tydeligt at der foregår en del klap på skulderen, hvilket i min verden ikke skal være en del af et åbent forum, men igen bare min mening.

Jeg ved egentlig ikke hvor jeg vil hen med mit emne, men vil gerne bede redaktørerne om helt at slette min profil - for helt ærligt så gider jeg ikke at blive udelukket af forumpolitiet, så tager derfor selv konsekvensen.

Tak for en god tid herinde.

Torben
… et markant indlæg, der har givet mig anledning til afvejningen: ”Replik ja eller nej”.
Netop fordi jeg er en stor ynder af – og påskønner forummets evne til selv-moderation, har det været en vanskelig afvejning.

Det blev til, ”Replik ja” , fordi indlægget ukommenteret kunne give nye brugere det indtryk, at der ligger et helligt ”forumspoliti” på lur, blot med formålet at ensrette, frisere og censurere indlæg; samt at smide brugere ud.

Kære nye brugere. – Det er altså ikke tilfældet.
Forummet har et kodeks, der er baseret på erfaringer høstet over adskillige år. Blandt erfaringerne er f.eks. ”mærke krigene”.
Når disse ”krige” ebbede ud, kunne vi se tilbage på en slagmark fuld at afrevne hårtotter og udkradsede øjne.
Værst af alt kunne vi dog konstatere tab af brugere, der forsvandt med mistet entusiasme, skrivelyst og ar på selvforståelsen.
Stereotyperne: ”Rolex er for blærerøve og Omega er for bonderøve” kan vi så glimrende undvære.
Det har været prøvet, debatteret, diskuteret og gennembanket; men der er ikke kommet noget interessant ud af det.

Der findes mange spændende mærker og typer af ure. – For den enkelte findes kun et ”rigtigt” mærke eller type.
…. Nemlig det, der fanger hans interesse, entusiasme og som sætter et glad smil på hans ansigt, når han tager det på.
Alle indlæg, der energisk tager afsæt i et sådant engagement, er naturligvis velkomne. De kan kun bidrage til en bedre forståelse for et mærke eller type, man måske selv ikke er så optaget af.
Under alle omstændigheder er det altid glædeligt, når mennesker ”byder indenfor”, og tilbyder at man deler deres glæde og begejstring.

Om ”at være hellig”, er der blot at sige: Der er næppe nogen på forum, der ”nyder” at betale afgifter, eller for den sags skyld betragter det som en hellig pligt ubetinget at gøre det.
Det er ikke tilfældigt, at de store sælgere på E-Bay, i deres betalings- og forsendelsesbetingelser skriver:
NEJ – vi mærker ikke pakken som en gave.
NEJ – vi vedlægger ikke en falsk faktura med nedskrevet værdi.
Det eneste jeg selv fik ud af, at en sælger (uopfordret) havde deklareret mit ur som, ”Statuette, værdi 10$”; var:
… en lakonisk meddelelse fra tolden, at de havde tilbageholdt et ur uden faktura. Uret ville blive returneret i løbet af 14 dage, såfremt jeg ikke inden skaffede korrekt dokumentation for det.
Så havde jeg bøvlet med papirerne og yderligere ventetid på et ur, som jeg havde set meget frem til.

Hellig eller ikke hellig. Forummet har valgt linjen, at vi ikke lægger spalter til opfordringer eller metoder til afgiftsunddragelser.
Egentligt ved jeg ikke hvilket forum, der med en anelse af selvrespekt skulle gøre det.

”Forumspolitiet” findes ikke.
– Der findes moderatorer og redaktører, der tager sig af forummets tekniske drift og som har myndighed til at gribe ind, når ”en tråd går ukonstruktivt”.

For mit eget vedkommende går 90% af moderator tjansen med at gøre forummet letlæseligt og attraktivt.
Det vil sige, at ”rydde op i indlæg, der er kastet på forum med en skovl” – i praksis at bringe styr på [quote], [img], [url] som brugeren har rodet rundt i, og som kompromitterer kontinuitet og forståelighed af indlægget.

Ligeledes går jeg også diskret ind og retter stave/taste fejl i indlæg; i de tilfælde de er så meningsforstyrrende, at de truer med at sende tråden i hampen.
I forbindelse med en diskussion om indeksprikkens placering over eller ved siden af ”90” på tachymeterkransen på en Speedmaster, skrev jeg f.eks. en gang til en bruger:
”Jeg har rettet dit indlæg, hvor du skriver, 'Det vidste jeg slet ikke om den lille pik', og indføjet det manglende ”r” i det sidste ord”.
… det syntes brugeren var en hel rimelig foranstaltning.

De som kender mig, såvel på forum som udenfor, er bekendte med de kvaler jeg har, når moderator boardet drøfter en mulig udelukkelse.
Beslutningen er aldrig en pludselig indskydelse, og har aldrig haft form af censur eller ensretning.

Indlæggets beskrivelse af mig som ”politi”, der nærmest ligger på lur, for at foretage en udsmidning, finder jeg urimelig.

Når jeg skriver på forum, har jeg har selv haft nytte af, at støtte mig til en udtalelse af Winston Churchill, der citeres:
”Hold en tale i vrede – og du holder den bedste tale, du aldrig nogensinde skulle have holdt”
… citat er hermed givet videre, til eventuel eftertanke.

Med venlig hilsen - Geodoc
Svar
#5
watchfreak2003 Skrev:min hensigt var dog blot at være ”realistisk & sjov”. Begge
dele faldt tilsyneladende til jorden med et brag – så dette har jeg naturligvis
taget til efterretning!
Et sidste pip fra mig her i tråden.
Jeg tror ikke der var nogen der opfattede dit indlæg som værende forkert, ej heller at det opfordrede til noget som helst.
Jeg læste det som en sjov kommentar og jeg er sikker på at trådstarter (som kommentaren var henvendt til) gjorde ligeså.
Svar
#6
Er fuldstændig enig med Torben, så ikke så meget herfra andet end at vi bruger meget tid på det, vi snakker meget om det og banner altså ikke folk uden at advare og give chancer inden.

Så ganske kort: overhold kodeks for vores forum, alm. dannelse og loven.

Mikael
Svar
#7
Mads Gjødesen Skrev:Som jeg læste tråden, var det ikke vedkommende (Watchfreak2003), der henviste til at man jo bare kunne smugle uret ind der blev smidt ud, men vedkommende (Bent540), der hidsede sig op over en munter bemærkning, der røg i svinget. Iøvrigt efter flere advarsler, så vidt jeg er bekendt.

At opfordre til ulovlige handlinger hører ikke hjemme på et offentligt forum. Hvad folk så gør i det skjulte, er op til folks egen samvittighed. Men man bør ikke opfordre andre til den slags i det offentlige rum. Det er bare dumt og dårlig stil. Længere er den vist ikke... Tror såmænd ikke nogen prøver at spille hellige her.

/Mads
Helt enig - det er vel ikke sådan at vi blander os i hvad den enkelt i princip gør, blot ved forum ikke ha anbefaling af snyd. Det var heller ikke Watchfreak som overskred nogen grænser her, men Bent540 - som både her og i andre tråde ødelagde vores andres humør - så fin nok besluting.
Og ja som Watchfreak selv skriver længere nede, at momsen har jo været almindelig kendt en del år (måske ikke lige helt i Jylland Icon_e_biggrin ) - og hver gør som hver vil - ingen hellighed i det, bare ikke opfordring til ulovligheder
vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar
#8
Mikael Lange Skrev:Er fuldstændig enig med Torben, så ikke så meget herfra andet end at vi bruger meget tid på det, vi snakker meget om det og banner altså ikke folk uden at advare og give chancer inden.

Så ganske kort: overhold kodeks for vores forum, alm. dannelse og loven.

Mikael
Og tillad mig at gætte på at den torben du er enig med er den gode her hr Geodoc - da hr Korbek også hedder Torben Icon_e_biggrin
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar
#9
Ja, Geodoc. God mand iøvrigt, meget behagelig type, måske ikke så hård som jeg er!

Mikado
Svar
#10
Mikael Lange Skrev:Ja, Geodoc. God mand iøvrigt, meget behagelig type, måske ikke så hård som jeg er!

Mikado
Tror som godt han kan være hård - men JA drøn god da
vh
Mvh. John  - Glad for ure og frisk på lidt iværksætterråd.
Besøg min blog med gode råd til iværksættere!
Besøg min blog om ure!
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)