Derfor jeg er vild med mit Sumo
#1
Jeg testede lige min kinesiske Olloclip klon for at se hvad den duede til, og det fik mig til at skrive dette indlæg.

Som en anden tidligere har sagt, så er det tydeligt man er glad for sit ur når man kigger på det og glemmer at se hvad klokken er.

Sådan har jeg det med mit Sumo, og mine andre ure for den sags skyld også, men det hænder nu oftest med mit Sumo at jeg pludselig sidder og kigger på det og nyder dets små detaljer. Og hvilke detaljer. Det er svært at holde lige meget af alting ved et ur, og ved mit Sumo er der da også følgende ting som skiller sig ud.

Hornene:

Selve forarbejdningen af hornene med de "skæve" flader som er skiftevis polerede og børstede er bare suverænt. Lænken ligger under overkanten af hornene hvilket er med til at fremhæve hornene endnu mere.

İmage

İmage

Den undersænkede lynette:

Lynetten er delvist undersænket i kassen i siderne (kl. 9 og 3) mens den er helt blotlagt i top og bund (kl. 6 og 12). Det går ikke ud over grip, den er stadig nem at få fat på og dreje hvis man vil.

İmage

İmage

Generelt vil jeg vove at påstå at der ikke er andre ure i prisklassen op til 5k som har så smukt en forarbejdet kasse. Bevares, det er vel en CNC maskine der har klaret det hele, men det bliver det ikke mindre imponerende af. Der er mange flotte detajler ved uret, overgange mellem poleret og børstet som er perfekt udført. Kassen på en sub eller lignende bliver helt kedelig at kigge på ved siden af en Sumo.

Viserne og lume:

Viserne er særegne på Sumo, blanke og flotte med masser af lume i Icon_e_smile

İmage

Hvilke detaljer er dine yndlingsdetajler på dine ure, og hvorfor?
Mvh. Bjørn
Seiko "Grand Cocktail" SDGM003, Omega SMPc, Magrette Dual Time, Seiko "Sumo" SBDC003, Steinhart OVM, Seiko SKX007 (modded), Certina DS Caimano, Casio G-shock, Casio Duro MDV106
Svar
#2
Sumo er bare på alle måder et flot ur bum.

Kigger man ud i den store verden
Får det også den anerkendelse det fortjener. <!-- s:up: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_Up.gif" alt=":up:" title="Thumps up" /><!-- s:up: -->

At det så ikke er tilfældet i DK er bare. Icon_crazy
Yoshikazu Akahane. 28/+50.
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)