Analog med alarm
#1
Min kære fader har ytret udtryk for at han mangler et nyt ur.
Han rejser rigtig meget, og han vil gerne have et analog ud med stopur, alarm og alle de goder der følger med et digiur, men stadig ser analogt ud.
Han er stor breitling fan, og har nogle forskellige avenger modeller.

I hans arbejde er han meget i kontakt med helikopter piloter, og en del af dem render/flyver rundt med emergency.
Han snakker om af prøve sådan en, men er der ikke meget service på denne model?
Jeg har forslået ham Chronospace eller Aerospace.
Nogen der har erfaringer med disse modeller?

Hvilke brands laver ure med samme opsætning i samme kvalitet som breitling?
Det skal siges min far er geolog, og uret skal kunne holde til alt fra en tur i Malaysias regnskov til kuldegrader på Sydpolen.
Han er ikke slipsetypen, 2 meter høj, så ikke noget for småt.

For at opsummere:
-Hvordan er Emergency som daglidagsur
-Nogen der har prøvet Chronospace eller Aerospace
-Andre brands der laver samme ana/digi i samme "klasse" som breitling

Vh den gode søn:D
Svar
#2
T-Touch?

Tag heuer laver også en lille smule.

Han kan også vente på den nye flightmaster fra omega.

Evt en X-33 fra Omega.

Certina har også lige lavet et som jeg ikke kan huske hvad hedder
Svar
#3
Hej Jeg flyver ogsaa meget i helicopter, og oplever ofte at den der emergency ure, som isaer Breitling laver er forbudte at have med. - lige som mobiltelefoner.

Alarm og stopur, har du overvejet at kigge paa Fortis B-42, og hvis budgetet tillader det, burde JLC ogsaa kunne leve op til spec'et.
Svar
#4
Hej.

Jeg har hverken den omtalte Breitling eller de nævnte andre modeller. Samtidigt er de ure jeg foreslår måske heller ikke i samme "klasse" som disse. Jeg vover alligevel pelsen og kommer med et lille indspark.

Når du skriver
Citat: uret skal kunne holde til alt fra en tur i Malaysias regnskov til kuldegrader på Sydpolen.
Så tænker jeg allerede noget Casio.

Hvad med eksempelvis Casio Dynamic Wave Ceptor?

Ellers er der måske også Casio G-Shock AWG101-1A, men den er måske lige moderne nok til din far?

Håber ikke jeg har fornærmet topicstarters oprindelige spørgsmål med disse forslag.

mvh
Svar
#5
Han har et gammel g-shock fra 90'erne som han bruger lidt, men tror gerne han vil have noget der er lidt pænere.
Han har vist været nede og se på et Aerospace, så det ender nok med sådan en fætter.
Svar
#6
Fair nok. Syntes ellers ikke et Casio Wave Ceptor model WVQ-620DBE-1AVER ligner g-shock modellerne, men det er selvfølgelig smag og behag. Håber din far finder et ur han bliver glad for Icon_e_biggrin

mvh
Svar
#7
Hvis han kan leve uden alarmen, så synes jeg også Breitling Avenger Seawolf Chrono Blacksteel er et bud.
Jeg har kun set det i butiksvinduer (ingen befamling) men det ser super "rugged" ud, og kan garanteret klare de steder han færdes. Det har superquartz værk så det holder tiden bedre end de fleste ure.

Mht Emergency funktionen:
COSPAS-SARSAT (de satelliter der lytter efter nødsignaler) lytter ikke længere på 121.500 MHz. Det kan han jo evt. nævne for helikopterpiloterne Icon_e_wink

I det tilfælde han styrter ned, er der en transmitter på flyet der sender nødsignalet på 406.000 MHz.
Man rækker sjældent særlig langt med en VHF transmitter på jorden, og hvis den kører på et batteri, der er så småt det kan være i et ur, tvivler jeg på det har nogen som helst praktisk anvendelse overhovedet (med mindre betingelserne er super optimale).
Jeg har fløjet i Afghanistan, hvor vi ikke kunne modtage fra jord-enheder på længere afstand end 50-70 NM - og det var vel at mærke fra en stor håndholdt radio. Med andre ord skal man være mere end almindelig heldig, hvis man får alarmeret nogen med sit Breitling Emergency ... SAR enheder kan dog bruge signalet til directional finding når de kommer indenfor rækkevidde.

Hvis man virkelig har brug for funktionaliteten, så køb en Personal Locator Beacon med GPS, der kører på 406.000 MHz.
İmage
Svar
#8
Jeg tror også mest de har emergency fordi den er lidt sjov, den feature ser man ikke ved andre ure:D

Gad godt se den blive brugt, mon det bare er en land ledning, eller om der kommer en lang antenne dims ud <!-- s:lol: --><img src="{SMILIES_PATH}/icon_lol.gif" alt=":lol:" title="Laughing" /><!-- s:lol: -->
Svar




Brugere der kigge i denne tråd: 1 gæst(er)