|
Om kreativitet og fotografering af ure :-) - Printviselig Version: +- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk) +-- Forum: Hovedfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=79) +--- Forum: Urforum (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=70) +--- Tråd: Om kreativitet og fotografering af ure :-) (/showthread.php?tid=83863) Sider:
1
2
|
Om kreativitet og fotografering af ure :-) - pbr - 15-02-2023 Der er ikke noget, som er mere træls at se på, end en altan, der trænger til at blive gjort forårsklar efter en lang og træls våd vinter !! MEN !! Kun lige indtil man får et pludseligt kreativt indfald og indsér, at man lige foran ens næse har et fantastisk lille naturstudie, som er velegnet til ur-fotografering !! For de der i tillæg til urnørderiet også er fotonørder, så er disse billeder skudt med Leica SL Typ. 601 og et Sigma 45mm f2.8 DG DN objektiv ved f5.6, håndholdt og i naturligt lys (diffust lys, da det er overskyet og tåget) ! Kunne være sjovt, hvis andre i denne tråd ville bidrage med gode og måske lidt "skæve" tips til fotografering af ure, til gensidig inspiration ! Fotografering af ure, er ikke altid lige let for alle. ![]() ![]() ![]() ![]()
RE: Om kreativitet og fotografering af ure :-) - Miwes - 15-02-2023 Det er lige med at ku se det Fede billeder Peter Om kreativitet og fotografering af ure :-) - Stensbjerg - 17-02-2023 Intet er så skidt at det ikke er godt for/til noget ![]() ![]() God weekend ![]() Sendt fra min ANE-LX1 med Tapatalk Om kreativitet og fotografering af ure :-) - whoa - 17-02-2023 Det giver bare noget fed kontrast! De bedste (efter min egen mening ihvertfald haha) tog jeg for nogle år siden da vi havde et lille "vandhul" der også bare var trist hen over vinteren.. Men der var lidt is på vandet så jeg syntes selv det gav nogle fede billeder at uret nærmest flød på vandet! Men tit er tanken federe end de billeder jeg får taget syntes jeg haha de er vist taget med en Samsung S9 eller S6 ![]() ![]() Sendt fra min SM-S911B med Tapatalk RE: Om kreativitet og fotografering af ure :-) - Møller - 18-02-2023 ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Om kreativitet og fotografering af ure :-) - Stensbjerg - 18-02-2023 I går sat.e til den drenge når i laver billeder. ![]() ![]() ![]() Sendt fra min ANE-LX1 med Tapatalk RE: Om kreativitet og fotografering af ure :-) - pbr - 18-02-2023 Vi fortsætter med endnu et skud fra mit lille "hjemme-natur-studio" på altanen - denne gang fra den indvendige side af en urtepotte
Om kreativitet og fotografering af ure :-) - whoa - 23-02-2023 Prøvede lige at lege lidt med mit Damasko! ![]() Sendt fra min SM-S911B med Tapatalk RE: Om kreativitet og fotografering af ure :-) - pbr - 23-02-2023 (23-02-2023, 06:50 PM)whoa Skrev: Prøvede lige at lege lidt med mit Damasko! Super godt skud !! Om kreativitet og fotografering af ure :-) - whoa - 24-02-2023 Mange tak! Har lige fået ny Samsung s23! Den her lidt bedre muligheder en min S9 Sendt fra min SM-S911B med Tapatalk |