Urdebatten / Urforum
Breitling Top Time - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Hovedfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=79)
+--- Forum: Urforum (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=70)
+--- Tråd: Breitling Top Time (/showthread.php?tid=72962)



Breitling Top Time - Stormsen - 29-11-2009

Har arvet en Breitling op Time (18 k guld urkasse og rem). Er der nogen der ved hvad værdien er for sådan et ur?


Re: Breitling Top Time - hannover_dk - 29-11-2009

Jeg mener modellen generelt er med valjoux 7730/knaststyret. Det ville betyde noget med 250-350 Euro for de fleste mindre kendte, og nok 4-500 for Breitling

Hvis den, som jeg måske tror, er 35-36 mm uden krone - så tror jeg ikke den går højere - deres sportsmoddeller trækker mere.

Jeg kan ikke garantere de ikke kan ha lavet den med kolonnehjulsværk, men jeg tror det ikke.



Så er der 18K sagen. Det vil afhænge af om den er tyk eller tynd i guldkassen (løgskal hedder de tynde ofte) Det kan du nok se ved at åbne/få den åbnet. Der vil så være en metal inderkasse normalt. Er den tykt guld, så 800-1000 € i god til flot stand.

Jeg kan ikke se standen, den kan se ud til at mangle en subdial sekundviser f.eks. Der må heller ikke være buler i kassen.

Så er der lænken, og her er spørgsmålet så om den virkeligt er helt 18K - og der kan jeg ikke nok til at gætte pris. Er den forgyldt, giver det ikke den store forskel i forhold til pris vil jeg mene, ellers gør det en klar forskel, som eksperter må anslå - måske guld vægten helt enkelt giver prisen.


Re: Breitling Top Time - makita - 29-11-2009

Kan kun tilslutte mig det som Hannover har skrevet, men vedlægger lige et link så du selv kan læse lidt om uret. 2-registers ville nok enten have været med valjoux 7730 eller 7733. Havde det været et 3-registers kunne der til gengæld have ligget en fin kolonnehjulsstyret Venusmaskine i uret. En sjov ting er det dog at Bond bar et Top time i Thunderball-filmen.

[url]"http://forums.watchuseek.com/archive/index.php/t-42014.html" onclick="window.open(this.href);return false;">http://forums.watchuseek.com/archive/in ... 42014.html[/url]


Re: Breitling Top Time - hannover_dk - 29-11-2009

makita Skrev:2-registers ville nok enten have været med valjoux 7730 eller 7733. Havde det været et 3-registers kunne der til gengæld have ligget en fin kolonnehjulsstyret Venusmaskine i uret. En sjov ting er det dog at Bond bar et Top time i Thunderball-filmen.
Det er egentligt lidt fjollet at selv så store mærker som Breitling plastrede mange ure til med knasthjul og Landeron 48-148-248 valjoux 7730 - 733.
Naturligvis har de kostet en del mindre end ex Valjoux 22 og 23 som kolonner, eller tilsvarende Venus/Landeron kolonner, men når man så ser det i et 18 K ur - så må man næsten tro det er et løgskindstynd guldur, ellers er det da helt tosset ikke, for et stort mærke som Breitling, at putte noget ordentligt ind i uret

Der er jo masser af mærker, Nivada Grenchen som typisk, som helt på skift puttede 7730-7733- landeron 48 serie, og så valjoux 92 eller 23 osv ind i deres ure. Helt uden ydre forskel eller navne/betegnelsesændring, nærmest som om de bare puttede det i de lige kunne forhandle en pris hjem på lige den dag.
Folk har virkeligt ikke interesseret sig meget for hvad der drev hjulene rundt Icon_e_sad
vh


Re: Breitling Top Time - TioMalo - 30-11-2009

Citat:Folk har virkeligt ikke interesseret sig meget for hvad der drev hjulene rundt

Bortset fra vores lille klub, interesserer folk sig stadigvæk ikke for hvad driver hjulerne rundt...
John