Urdebatten / Urforum
Russerure - Printviselig Version:

+- Urdebatten / Urforum (https://urdebatten.dk)
+-- Forum: Hovedfora (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=79)
+--- Forum: Urforum (https://urdebatten.dk/forumdisplay.php?fid=70)
+--- Tråd: Russerure (/showthread.php?tid=67294)



Russerure - johno - 19-08-2007

Hej! Som ny på siden må jeg indrømme at jeg føler mig lidt utro. Jeg har nemlig her i sommer svigtet mit 35 år gamle Tudor lidt og på en tur til Litauen ladet mig friste til at købe et par russerure. Det ene er et Vostok KGB Kommandierski - mekanisk automatisk med skruekrone og vandtæt, det andet er et Vostok Europe Rocket N1, mekanisk, automatisk med skruekrone, vandtæt og 24-timers viser. Er der nogen der ved om disse ure overhovedet er noget værd? Specielt mit Europa synes jeg selv er et flot ur med glasback og det hele. Jeg gav ca. 175 kr for Kommandierskien og ca. 1100 for Europaen med stållænke. Er det mon i virkeligheden stort set det samme værk?
Mvh. John


- johno - 19-08-2007

Hej igen. Jeg fandt lige et par billeder af mine russerure, som jeg vil prøve at vedlægge, så må se om det kan lade sig gøre. [C:\Users\John\Desktop\kgb][/C:\Users\John\Desktop\rocket].
Hvis billederne ikke er med vil jeg gerne høre hvordan man får dem med.

Mvh. John


- mhca - 19-08-2007

Du kan lægge billeder op på bl.a. <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.peecee.dk">www.peecee.dk</a><!-- w --> hvor det dog er noget besværligt at få vist billederne direkte i tråden.
Ellers kan du bruge <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.photobucket.com">www.photobucket.com</a><!-- w --> Her skal du oprette en profil og uploade billeder hvori der så er et IMG-link som du kopierer direkte her ind i forummet. Så bliver billedet vist direkte i tråden.

Tillykke med de to ure. Lyder dog som at de ikke ligefrem kan måle sig med dit Tudor hvad angår kvalitet.

Mvh. Martin


- johno - 19-08-2007

Ja men så må jeg da prøve at lægge et par billeder ind:

İmage
İmage

- og tak til Martin. Bare rolig mit Tudor, som jeg har haft fra nyt bliver skam ikke sat i skammekrogen.

Mvh. John


Re: Russerure - Speedy - 19-08-2007

johno Skrev:Hej! Som ny på siden må jeg indrømme at jeg føler mig lidt utro. Jeg har nemlig her i sommer svigtet mit 35 år gamle Tudor lidt og på en tur til Litauen ladet mig friste til at købe et par russerure. Det ene er et Vostok KGB Kommandierski - mekanisk automatisk med skruekrone og vandtæt, det andet er et Vostok Europe Rocket N1, mekanisk, automatisk med skruekrone, vandtæt og 24-timers viser. Er der nogen der ved om disse ure overhovedet er noget værd? Specielt mit Europa synes jeg selv er et flot ur med glasback og det hele. Jeg gav ca. 175 kr for Kommandierskien og ca. 1100 for Europaen med stållænke. Er det mon i virkeligheden stort set det samme værk?
Mvh. John

Hej John
Jeg har et Vostok N1 som det du vist refererer til. Mht. prisen er det vist markedsprisen du har betalt, mener at det kan fåes til omkring 159 euro på div. hjemmesider med russer ure.

Se dette link;

[url]"http://www.urforum.dk/phpBB2/viewtopic.php?t=4296&highlight=vostok">http://www.urforum.dk/phpBB2/viewtopic. ... ght=vostok[/url]


- hannover_dk - 19-08-2007

johno Skrev:Ja men så må jeg da prøve at lægge et par billeder ind:

İmage
İmage

- og tak til Martin. Bare rolig mit Tudor, som jeg har haft fra nyt bliver skam ikke sat i skammekrogen.

Mvh. John
I photobucket er der en link der hedder IMG, kopier den - og sæt ind i dit svar, uden du skal gøre andet (ikke trykke på IMG knappen), så virker det
Speedy har angivet prisen - som jeg tror virker korrekt, men man får ganske meget ur for pengene hos de russere, og de kan som gå glimrende i mange år, og den med 24 timers viser er da flot synes jeg

vh


- johno - 19-08-2007

Tak skal I ha'

Nu må jeg så prøve med et billede af alle tre
İmage



Mvh. John


- johno - 19-08-2007

Ja ja grin bare, men det ender vel med at jeg lærer det. Endnu et forsøg:
İmage